Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

60 Saniyede Çello Akordunu Doğru Bir Şekilde Yapın

Başlığa cevap gönder    -> Çello
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

Tuana Yedim

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Sal Hzr 05, 2018 8:49 pm    Mesaj konusu: 60 Saniyede Çello Akordunu Doğru Bir Şekilde Yapın Alıntıyla Cevap Gönder

Son dönemin belki den en popüler ve asil enstrümanlarından biri olan çello onlarca kişinin ilgisini çeken bir çalgıdır. Orkestradaki yeri tartışmasız olan bu enstrümanı aynı zamanda bireysel çalmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. İyi bir çellist olabilmek için düzenli çalışmanın yanı sıra çelloyu yakından tanımanız gereklidir.

Bugün çello hakkındaki ilk bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Çello nasıl akort edilir konusunda detaylı bir açıklama yaptıktan sonra neden çelloyu akort ederek çalışmak zorunda olduğunuzu anlayacaksınız.

Çello nedir : Kısa ve öz bilgiler

16.yüzyıl içerisinde ilk örnekleri Fransa’da çıkan çello ya da diğer adı ile viyolonsel telli bir çalgıdır. Arşe yani yayın tellere sürtmesi sonucunda çeşitli notaların elde edildiği bir enstrümandır.

Çello görünüm olarak kadın vücudunu andıran ve insan sesine en yakın ses sahip enstrüman olarak bilinmektedir. Tabi ki de diğer enstrümanlarda olduğu gibi bu enstrümanında bir atası bulunmaktadır. Viola Da Gamba adındaki bu çalgı çelloya çok benzemekle birlikte aynı zamanda üzerinde aynı gitarda olduğu gibi perdeler vardır.

Yaylı ailesinin yani çello, keman, kontrbas, viyola üyeleri şekil olarak birbirine oldukça benzemektedir. Bu ailenin en büyük ve tok sese sahip üyesi kontrbas, ardından çellodur.

Çellonun orta bölümünde sağda ve solda olmak üzere birer tane f harfine benzeyen delik bulunmaktadır. Bu delikler, çello yayı tellere temas ettiğinde içerideki havanın titreşerek dışarı çıkmasını ve akustik sesin elde edilmesini sağlamaktadır.

Dört adet tele sahip olan çello az önce de dediğimiz gibi bas seslere sahip bir enstrümandır. Bu tellerin isimleri birazdan alt başlıklar halinde detaylı olarak incelenecek olup en pes telden en ince tele doğru do – sol – re – la ‘dır.

Çello nasıl akort edilir

Yazısının devamını okumak ve detaylı bilgi almak için çello akordu nasıl yapılır adlı bağlantıya tıklayabilirsiniz

piyano kursu İzmir
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder Üyenin web sitesi
Sponsor

perla

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Cmt Ağu 25, 2018 11:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu faydalı yazı için teşekkürler tuana. Çello akordu nasıl yapılır? Daha yeni çello kursuna başladım ancak çellomu akort etmeyi bilmiyorum diyenler için en faydalı yazı şu linkte:
Çello Nasıl Akort Edilir?

Özellikle çello çalmak isteyip de akort etmekte sorun yaşayanlar burada anlatılanları adım adım uygulayarak çözüm bulabilir. Tek ihtiyacınız olan şey doğru çello akort bilgisi ile dijital bir akort uygulaması.

Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz

Güvenlik Sistemi CBACK CrackerTracker