Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

bu kemanda sorun var mı ?

Başlığa cevap gönder    -> Keman
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

MorgainAroma

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Cmt Nis 07, 2018 9:45 pm    Mesaj konusu: bu kemanda sorun var mı ? Alıntıyla Cevap Gönder

merhaba arkadaşlar. ben internet üzerinden bir keman aldım. bu benim ilk kemanım. bugün elime geçti ve az önce incelerken bir yerinin kırık olduğunu farkettim. bu bir kemanda normal mi yoksa gerçekten de kırık mı anlayamadım. salyangoz kısmının olduğu tarafta. ek olarak fotoğraf atıyorum lütfen bakıp bana ne olduğunu söyler misiniz? şimdiden çok teşekkür ederim.

30221671_10216166578463006_4277559492901601280_o.jpg
 Açıklama:
 Dosya Boyutu:  62.41 KB
 Görüntüleme:  346 Kere

30221671_10216166578463006_4277559492901601280_o.jpg

Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

lasido

Fakülteli (3)

MesajTarih: Pzr Nis 08, 2018 12:58 am    Mesaj konusu: Re: bu kemanda sorun var mı ? Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba,

Çalgı yapım onarım işiyle uğraşan kişilere lutiye (luthier) deniliyor. Sitenin üyeleri arasında bu işi yapan arkadaşlar da var. Eğer şanslıysanız onlardan biri sorunuzu görür ve cevaplar.

Ben yine de (araştırmama dayanarak) kişisel fikrimi belirteyim: Kemanın sapı iki ayrı ağaçtan (birbirine yapıştırılarak) yapılıyor. Notaların basıldığı, sapın üstten görünen siyah kısmına tuşe deniyor. Sizin gösterdiğiniz yer sanki kırık değil de, çok iyi yapışmış olması gereken o iki parça iyi yapıştırılamamış gibi görünüyor.

Aşağıya keman yapımıyla ilgili iki video ekledim. Her birinde belirttiğim konuma (dakika:saniye olarak) ilerlerseniz, o iki parçanın henüz yapıştırılmamış olduğu aşamaları görebilirsiniz:

Konum 16:20
https://www.youtube.com/watch?v=7nbodK-MARE

Konum 11:43
https://www.youtube.com/watch?v=WFJEgGdctkQ

Kemanınızı kaça aldınız bilmiyorum. Bulunduğunuz ilde lutiye varsa ona veya bir keman kursu öğretmenine gösterip fikrini alabilirsiniz. Çok düşük bir maliyetle yapıştırılabilecek gibiyse ve tabii bunun sonucunda düzgün ses verebilecekse, belki bunu yaptırabilirsiniz. Yok eğer astarı yüzünden pahalıya gelecekse ve bu şekilde kullanılması mümkün olamayacaksa, belki de satın aldığınız yerden "ayıplı ürün" kapsamında değişimini istemeniz gerekebilir.

Bunları, uzman olmayan bir kişi sıfatıyla fotoğrafa bakarak fikir olsun diye yazdım. Yanlış değerlendirmiş olabileceğimi de lütfen hesaba katın.

Umarım bu sorunu kolayca halledersiniz. Müzikle kalın!..

www.muzikfakultesi.com  adresli dosyaları indirirken;  "Securitycode"  bilgisini yazdıktan sonra, Enter tuşuna basmadan, doğrudan  "Download File Now"  düğmesine tıklayınız!

Başa dön

MorgainAroma

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Nis 15, 2018 10:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba
Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Gerçekten de aldığım yer iki parçanın birbirine yapıştırılmadığını kabul etti ve sorunsuz bir şekilde değişim yapabildim. Tekrardan teşekkür ederim .
Başa dön

lasido

Fakülteli (3)

MesajTarih: Pts Nis 16, 2018 10:47 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Rica ederim...

Çözüme kavuşmuş olmasına sevindim.
Kemanınızı güle güle çalın, müzik dolu günler olsun!

www.muzikfakultesi.com  adresli dosyaları indirirken;  "Securitycode"  bilgisini yazdıktan sonra, Enter tuşuna basmadan, doğrudan  "Download File Now"  düğmesine tıklayınız!

Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz