Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Çayyolu Ankara Müzik Kursu

Başlığa cevap gönder    -> Özel Ders Verenler - Almak İsteyenler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

AnkaraTürkiyeMüzik

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Cmt Şub 24, 2018 4:27 am    Mesaj konusu: Çayyolu Ankara Müzik Kursu Alıntıyla Cevap Gönder

Ankara’da Çayyolu Bölgesi’nin ilk sanat kuruluşu ve sanat akademisi olan “Ramel“, 1995 Yılında kurulmuş ve 22 yıldır sanatın Müzik, Dans, Resim, Tiyatro dallarında her yaştan sanatsevere ağırlıklı olarak Ankara’da Çayyolu Ümitköy’de eğitim veriyor. Psikolojik ve pedagojik faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanmış Türkiye’deki ilk ve tek eğitim programı Modernize Metotlar, 2007 Yılından itibaren Ramel’in Ankara müzik kursu merkezinde uygulanmaya başlamış. Ramel, 2007 Yılından itibarense Ülkemizde sanat alanında eğitim veren kişiler konusunda yaşanan büyük boşluğu doldurmak amacıyla bir ‘Kent Enstitüsü’ olarak çalışmaya başlamış ve eğitimciler yetiştirmiş. Ramel bünyesinde eğitim verecek kişilerin lisans ve yüksek lisans düzeyindeki akademik dereceleriyle birlikte pedagojik formasyon sahibi eğitimciler haline gelmesi sağlanmış. Daha önemlisi sadece üniversitelerin sanat ile ilgili bölümlerinden mezun olup eğitimcilikle ilgisi olmayan kişilerin eğitim vermesinin Ülkemizde yarattığı sorunların çözümü için Ramel bünyesinde eğitim verecek kişiler, kent enstitüsü bakış açısıyla psiko-pedagojik bazlı hizmet içi eğitimlere tabi tutulmuş..
Öğrencilerin eğitim süreci boyunca motivasyonlarının olabilecek en üst düzeyde tutulmasını sağlayan metotlar ilk etapta uygulamaya ağırlık vererek müzisyen adayının enstrümanı ile iletişime en kısa sürede geçmesini sağlıyor bu yolla müziği öğrencinin hayatında hobi olarak veya profesyonel olarak kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor.

Gitar eğitimlerinde Modernize Metotlar kapsamında bulunan Hızlı Gitar Metodu ile enstrüman eğitimine başlamak büyük önem arz etmektedir. Öğrencinin gitar ile gerçek anlamda iletişime geçmesi başka bir deyişle bağ kurabilmesi ancak enstrümanı icra edebildiği andan itibaren mümkündür. Aksi durumda gitar, öğrenci için bir objeden öteye geçememekte, zamanla ilk başta duyulan heyecan yitip gitmekte ve gitar geçerli bir anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle gitar kursu kapsamında ilk etapta teorik bilgileri özetleyerek uygulamaya ağırlık verilen Hızlı Gitar Metodu ile öğrencinin enstrüman ile en kısa sürede iletişime geçmesi sağlanmakta, bu yolla, eğitim süresi boyunca öğrencinin motivasyonu sürekli olarak, belli bir düzeyin üzerinde tutulmaktadır. İzlenen kurs programı Hızlı Gitar Metodu’nun sayesinde, enstrüman öğrencinin hayatında kalıcı hale getirilmektedir. Metot bitiminde öğrenci gitardaki ana başlıkları kullanarak belli düzeyde bir repertuar oluşturmuş, genel anlamda enstrümanı idrak etmiş pozisyona gelir ve eğitimin devamında ihtiyacı olan tüm bilgileri fark etmiştir. Bu bilgilerin eğitimindeki fonksiyonunu, hangi çalışmaları neden yapması gerektiğini kavramıştır. Bu yolla doğan motivasyon sayesinde gitar eğitiminde karşılaşabileceği zorlu ünitelere önceden hazırlıklıdır.
Gitar kursu başlangıcında, Modernize Metotlar ve kapsamında bulunan Hızlı Gitar Metodu uygulandığında, öğrenciye gitar eğitimini veren okul tarafından eğitim süresince revize edilen alt başlıklarda, daha fazla kriterin göz önünde bulundurulması zorunluluğu doğmaktadır. Örneğin gitar kursu başlangıcında derste mutlak suretle ilk olarak “parmak alıştırmaları” işlenmelidir ve parmak egzersizleri en az 3 hafta sürdürülmelidir. İlk dersin akabindeki haftalarda bu alıştırmalar genelde öğrencilere “sıkıcı” gelmektedir. Öğrenciye enstrümanı sevdirerek eğitim vermeyi kendine ilke edinmiş Modernize Metotlar kapsamında sıkıcı olmasına rağmen parmak egzersizlerinden asla feragat edilemez. Çünkü bu alıştırma süreci bilimsel olarak çok büyük bir misyona sahiptir. Bu alıştırmalar, ne kadar uzun sürer ve öğrenci tarafından ders dışındaki çalışmalarda ne kadar uzun süre etüt edilirse, öğrenci metodun ilerleyen konularında o kadar rahat ve hızlı ilerler. Sevindiricidir ki öğrenciler gitar çalmaya, gitar eğitimi almaya karar verdiklerinde ekstra bir motivasyona sahiptirler. Başlangıç aşamasındaki bu ekstra motivasyon sayesinde “sıkıcı” olarak tanımlanan parmak alıştırmalarına ilerleyen birkaç hafta sabır gösterebilmektedirler ve bu sayede egzersizlerin verimli şekilde tamamlanmasından sonra başlanılan konularda daha rahat, kolay ilerleyebilmektedirler. Diğer taraftan Modernize Metotlar‘ın enstrüman öğretirken motivasyonu üst düzeyde tutma ve sevdirerek gitar çaldırma sözünü yine aynı sayede yerine getirebilmektedir.

Bateri kursu ilk etapta uygulamaya ağırlık verilerek öğrencinin kısa sürede icracı seviyesine ulaşabildiği bir eğitim modeliyle sağlanabilir. Bu stilde eğitimi verilmesi en kolay olan enstrüman bateridir diğer bir deyişle davuldur. Modernize Metotlar eğitimde bu yöntemi tanımlayan eğitim yöntemidir. Bu metotlar için Ankara’da Ramel bünyesinde Çankaya ve Çayyolu bateri kursu sağlanan yerler. Bu yöntemle öğrencinin gerçek anlamda bateri ile iletişime geçerek motivasyonun sürekli olarak üst düzeyde tutulması sağlanmaktadır. İlk etapta pratik ağırlıklı olarak izlenen bateri dersi sayesinde, öğrenci en kısa sürede sevdikleri parçalara eşlik eder noktaya getirilmektedir.
Modernize Metotlar kapsamındaki bateri kursları ile baterinin doğasının birbirlerine uyumu sayesinde beklenenden çok daha kısa sürede belli bir düzeyde bateri çalmaya başlanabilmektedir. Bateri icracısı olarak uzmanlaşmak tabii olarak kısa süreçlerde mümkün değildir ancak uygulanan öğretim sistemi ile alışıla gelmiş süreçler ciddi oranlarda kısalmakta ve birkaç ay gibi kısa bir süre bateri dersi alan katılımcılar kayda değer bateri icracıları haline gelmektedir.

Modernize Metotlar kapsamında piyano ile müzik kurslarına başlaması erken olarak değerlendirilmiş öğrencilere Carl Orff Yöntemi sentezli bateri/perküsyon programlarına yönlendiriliyor. Bu program, dönemsel olarak renklerin öğretme teknikleri içerisinde kullanıldığı piyano eğitimlerini de bünyesinde barındırıyor. Carl Orff Yöntemi’nin içeresinde ağırlıklı haliyle perküsyon öğeleri bulunmakta. Bu nedenle Orff Yöntemi ile eş zamanlı olarak sürdürülen perküsyon ve bateri dersi öğrenciye büyük fayda sağlıyor. Boyutları küçültülerek ölçeklendirilmiş akustik baterilerle ve dijital baterilerle sağlıklı bir erken müzik eğitimi dönemi sağlanabiliyor. Pedagojik yönden değerlendirildiğinde, bu enstrümanın seçilmesiyle, çabuk sonuç veren bir enstrüman olması sayesinde, bateri kursu alan küçük yaş grubu öğrencilerinin müzik eğitiminin sürekliliği sağlanıyor. Müziğe eğitimine başlamak için yaşının küçük oluğu düşünülen öğrenciler için bu eğitimler eşsiz birer fırsat. Ayrıca bateri eğitiminin ilk safhalarında dijital bateri (davul) kullanılması bu yaş grubu öğrencileri üzerinde dijital baterinin çeşitli ekstra özellikleri sayesinde pozitif sonuçlara büyük katkı sağlıyor. Bateri dersi içerisinde küçük yaş gruplarına verilen eğitimlerde karşılaşılan genel problemlere pratik çözümler oluşturan dijital davullar ile öğrencinin dikkatinin enstrümana yoğunlaştırması kolaylıkla sağlanıyor. Zaman zaman oluşabilecek konsantrasyon eksikliklerinde, bateri eğitimcisi, yine dijital bateri üzerindeki eğlenceli ekstra fonksiyonlarla öğrencinin dikkatini toplamasını sağlayabiliyor. Erken müzik eğitimi kapsamındaki Carl Orff Yöntemi sentezli bateri/perküsyon programları, piyano eğitimine başlamadan önceki hazır bulunuşluk evresi olarak tanımlanıyor. Uygulanan yetenek analizleri sayesinde bu evreye ihtiyacın söz konusu olup olmadığı belirlenebiliyor.

Ankara Müzik Kursları Piyano Gitar.jpg
 Açıklama:
 Dosya Boyutu:  61.92 KB
 Görüntüleme:  90 Kere

Ankara Müzik Kursları Piyano Gitar.jpg

Sponsor
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz