Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

VİYOLA (Viola) ile Turk (Sanat ) muzikleri

Başlığa cevap gönder    Notalar -> Nota İstek Bölümü
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

vakko

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Ağu 07, 2017 11:40 pm    Mesaj konusu: VİYOLA (Viola) ile Turk (Sanat ) muzikleri Alıntıyla Cevap Gönder

Herkese merhabalar

Yeni uye oldum. Yurt disinda yasiyoruz. 10 Yasinda bir oglum var, VİYOLA ogreniyor ve bazi bati muzigi sarkilarini calmaya basladi. Internetten bazi Turk sanat muzigi sarkilari buldum, bulduklarimdan birini kolaylikla caldi. Bazi sarkilari calmakta zorlandi.

Mesela "Hatirla Sevgili" sarkisinda zorlandi, ilginctir buldugum bu sarkiya ait notanin biri 3/4 luk ve baska bir tanesi 6/8 lik. Ayni sarkiya ait farkli farkli baslayan notalar bulduk ve kafalar karistiiii...(Farkli Notalari mesaja ekliyorum) Simdi size sorum su, Notalarin ensturmana gore farkli notalari mi var, yada Turk muzigi parcalarini bati muzigine gore duzenlenmesimi gerekiyor??

Acil yardim gereken konu " Bati muzigi ile baslayan oglumun kafasini karistirmadan Turk muzigi parcalarini ogrenmesini nasil saglarim" ki eger bati muzigi sistemine asina olan kisiler icin Turk Muzigi notalari var ise, nereden bulabilirim, sizlerde varmidir??

Yardimlariniz icin simdiden cook tesekkurler.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

BasFlUdi

Fakülteli (1)

MesajTarih: Cmt Ağu 12, 2017 5:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Viyola notaları do anahtarı ile, Türk müziği notaları sol anahtarı ile yazılıyor. Oğlunuz viyoladan önce bir müzik eğitimi almışsa sol anahtarını okumakta zorlanmaz. ancak anahtara bakmadan sol anahtarını do anahtarı gibi çalmaya çalışırsa notalar arasındaki aralıklar büyük ölçüde yanlış olur. Ama bazılarını çalabildiğine göre muhtemelen farkı biliyor ve ona göre çalıyor.

Türk müziğinin uşşak, hüzzam, bayati, hüseyni, karcigar ve başka aklıma gelmeyen bazı makamlarında batı müziğinde olmayan ara sesler (komalı sesler) vardır. Bunların en önemlisi si koma bemolüdür (ters bemol işareti ile gösterilir). Bu notarardan uzak durmalısınız.

Nihavent ve kürdilihicazkar makamlarındaki bazı şarkılarda sıkça mi koma bemolüne rastlanabilir. Buradaki bemol işaretleri yerine göre natürel veya bemol çalınırsa kulağı fazla tırmalamaz.

Ritim ve nota konusunda fazla kafanızı yormayın, hangisini isterseniz seçin. Benim tavsiye edeceğim makamlar acemaşiran, muhayyerkürdi ve nihavent.

Bu siteden faydalanabiliriniz: http://www.neyzen.com/ney_klasik_eserler.html

vakko

Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ağu 12, 2017 6:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba
Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Oglumun daha once muzik bilgisi yok, sifirdan Viola ile basladi.
Sizden ricam do anahtari ile ve sol anahtari ile baslayan bir nota ornegi gonderebilirmisiniz? Gecenlerde onune bir nota koydum
Turk muziginden hemen calmaya basladi, bu acaba do anahtari ile baslayan bir Turk muzigimiydi.
Bir sorum daha olacak; Do anahtari ile baslayan Turk muzigi notalari mevcut mudur, cocugun kafasini karistirmadan
verelim calissin, calsin.

Yardimlariniz icin cok tesekkurler
Başa dön

BasFlUdi

Fakülteli (1)

MesajTarih: Pzr Ağu 13, 2017 10:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Rica ederim.

Malesef do anahtarı ile yazılmış benim bildiğim hiçbir nota yok ama bir süre önce bir arkadaş için bir notayı viyolaya uyarlamıştım. Onu siteye yükledim. Buradan erişebilirsiniz:
http://www.muzikfakultesi.com/paylas/download.php?file=710Tuti-i_Mucize_Guyem.pdf

Aynı nota sol anahtarı ile yazılmış olarak şurada:
http://www.neyzen.com/nota_arsivi/02_klasik_eserler/082_segah/tutii_mucize_ney.pdf
Bu eserde ters bemol (koma bemolü) olarak görünen işaretleri (arızaları) önemsemiyoruz. Zaten ben de do anahtarına çevirirken dikkate almadım.

Verdiğiniz nota büyük ihtimalle sol anahtarı ile yazılmıştır, ama do anahtarı yaygın olmadığı için sol anahtarını da önceden öğretmişlerdir, belki eğitimi sol anahtarı ile veriyorlardır, veya çok düşük bir ihtimalle çalınan müziğin aralıkları her iki anahtarda da eşit denk gelmiştir.

Anahtar satırların en başındaki ilk işarettir. Sol anahtarında do olarak görünen nota do anahtarında re anlamına gelir. Notalar arasındaki aralıklar eşit olsa farketmez ama bazı ardışık notaların arası bir bazılarınınki yarım sestir. Örneğin re ve mi notalarını sol anahtarı ile viyolada do anahtarı okuyormuşcasına çalarsak mi ve fa notalarını peşpeşe çalmış oluruz, bir ses olması gereken bir aralık yarım sese iner, melodi yanlış olur.

vakko

Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 04, 2017 5:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhabalar

Do anahtari ile Yazilmis Turk muzigi olmamasi dusundurucu..cunku Turk muziginin reklami baska nasil yapilabilinir?
Yabanci sanatcilarin onune Do anahtari ile yazilmis nota koymaz isek Turk muziginin eserlerini nasil tanitiriz?
Cok dusundurucu...Bu konuda ozel bir calismanin simdiye kadar yapilmasi yapilmasi gerekmezmiydi? Yanlismiyim?
Sizin fikirleriniz neler?

Birde sol anahtari ile yazilmis eserlerimizi Do anahtari formatina cevirmek icin kuralllar neler?
Bunu otomasyona nasil cevirebiliriz? bilgisayar yardimi ile?

Size bir nota gonderiyorum, bu notayi bizim cocugun onune koydum sorunsuz caldi viyola ile.. Nasil oldu bu..Bu nota sol anahtari ile yazilmis..
Bizim cocuk Do anahtari ile yazilmis notalarin egitimini aldi.
Bizim cocuk nasil calabildi bu notayi ?... Notaya bakip bana fikirlerinizi yazabilirmsiniz?

Cok tesekkurler, gorusmek uzere
Başa dön

lasido

Fakülteli (3)

MesajTarih: Pts Eyl 25, 2017 11:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba,

Aşağıdaki paylaşımı görünce aklıma sizin konunuz geldi:

http://www.muzikfakultesi.com/portal/keman-viyola-viyolonsel-icin-biliyorsun-bir-zamanlar-q-vt43467.html

Verilen nota sayfasını açınca, aynı şarkının keman, viyola ve viyolonsel (çello) için 3 ayrı notasını göreceksiniz. Yani Sol, Do ve Fa anahtarlarıyla düzenlenmiş 3 ayrı nota.

Yeri gelmişken, konuyla ilgili bazı görüşlerimi de aktarayım:

* Eğitimli bir müzisyenin, kendi çalgısı ne olursa olsun ve nota hangi anahtarla yazılmış olursa olsun, onu zorlanmadan yorumlayabilmesi gerekir. Çünkü, herhangi bir ahantarla başlamış bir nota sayfasının aynı anahtarla devam edeceği bile kesin değildir. Örneğin, Fa anahtarıyla başlayıp 15-20 ölçü kadar öyle devam eden bir çello notası, eserin o bölümündeki bir tizleşme nedeniyle geçici veya kalıcı olarak farklı bir anahtara geçiş yapabilir. Aşağıya buna ilişkin çok tipik bir örnek ekliyorum. Fark edebileceğiniz gibi, notanın çok küçük bir bölümünde 3 ayrı anhatar kullanılmış ve tabii birinden diğerine geçişler var. Daha çarpıcı olan; "tek bir ölçü içinde" Fa, Do ve Sol anahtarlarının üçünün birden kullanılmış olması. Kısacası, ciddi bir müzisyen; "benim çalgım çello, yalnızca Fa anahtarını bilirim" veya "benim çalgım viyola, yalnızca Do anahtarını bilirim" deme lüksüne sahip değildir.

* Kişisel olarak, anahtar konusuna bu kadar takılmamanızı öneririm (belirttiğim gerekçeyle). Zaten yabancıların Türk müziğine yeterince ilgi göstermemesinin daha farklı, daha temel nedenleri olduğu kanısındayım. Örneğin; tek seslilik, komalı sesler, kültürel farklılık yüzünden melodilerin onlara pek hitap etmemesi gibi... Ayrıca, bildiğim kadarıyla Türk müziğinde viyolanın kullanımı, kemana göre çok daha sınırlı. Keman notaları Sol anahtarlı olduğuna ve yabancıların ilgisi de hâlâ kısıtlı kaldığına göre, demek ki onların uzak durması, "çalgıyla uyumlu anahtara sahip" notaların eksikliğinden kaynaklanmıyor.

* Oğlunuz ciddi bir eğitim alıyorsa, mutlaka Sol anahtarına göre nota okuması da öğretiliyordur. Birkaç yerde, "zorlandı" veya "kolaylıkla çaldı" gibi ifadeler kullanmışsınız. Bunun, anahtar dışında farklı nedenleri de olabilir. Yapabileceğiniz basit bir şey var: Bunu bizzat oğlunuza sorarsanız, nerede neden zorlandığını, hangisini nasıl olup da kolayca çalabildiğini size açıklayacaktır.

* Otomasyon, bilgisayarla notayı farklı anahtarlara taşımak gibi konulara gelince... Bunun için öncelikle eserlerin ciddi bir emek ve zaman harcanarak bilgisayar ortamında yazılması gerekir. Eski yöntemle matbaada basılmış veya elde yazılmış notaların "optik müzik tanıma" (OMR veya Music OCR) yazılımları kullanılarak yüksek doğruluk oranıyla bilgisayara otomatik aktarılması günümüz teknolojisiyle ne yazık ki zor görünüyor. Otomasyonu bir yana bırakıp, elle bilgisayara aktarma (yazma) açısından düşünürsek; sınırlı amaçlarla 5-10 eser için emek ve zaman harcamayı göze alanlar çıkabilir. Ama topluca böyle bir çalışma yapmayı göze alabilecek kişi ve kurum çıkar mı, bundan kuşkuluyum. Bilgisayar ortamına aktarma işlemi gerçekleştirilebilse, aynı notayı farklı anahtarlara taşıma veya transpoze (göçürme) işlemleri çok çok kolaylaşır. Eskiden, çeşitli müzik yazılımları arasında ortak bir dosya formatı olmaması gibi ayrı bir güçlük daha vardı. Bir süredir, yerleşik bir standart olma yolunda ciddi mesafeler kat eden MusicXML formatı, bu güçlüğü ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Ama ilk belirttiğim "bilgisayara aktarma zorluğu", bir süre daha cesaret kırıcı olma özelliğini sürdürecektir kanısındayım.

Müzikle kalın!..

Örnek notanın kaynağı:
http://cellosheetmusic.net/classical/s/saintsaens/saint-saens-suite-cello.pdf

www.muzikfakultesi.com  adresli dosyaları indirirken;  "Securitycode"  bilgisini yazdıktan sonra, Enter tuşuna basmadan, doğrudan  "Download File Now"  düğmesine tıklayınız!

Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz