Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

Piyanoya bu yaşta başlanır mı?

Başlığa cevap gönder    -> Piyano
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

dharma_symbol

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Sal Tem 07, 2009 4:29 am    Mesaj konusu: Piyanoya bu yaşta başlanır mı? Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba arkadaşlar. Ben 10-11 yaşlarındayken okulumuzdaki müzik öğretmenim üzerime çok düşerdi. Kulağımın çok iyi olduğunu söylerdi. Sürekli okuldaki piyano üzerinde beni çalıştırırdı. Ancak 2 ay kadar çalıştırdıktan sonra gitmek zorunda kaldı. Ben de 5 oktavlık bir org aldım ve kendim çalıştım. Klasik müzik olmasa da duyduğum her türlü melodiyi rahatlıkla orga aktarabiliyordum. Sağ elim çok gelişmesine rağmen sol elimi hiç geliştiremedim. 1 sene kadar sonra çevrenin yönlendirmesiyle orgdan vazgeçip bağlamaya başladım. Hiç ders almamama rağmen kendim rahatlıkla çalmaya başladım. 14 yaşımda ise bundan da vazgeçip kemana başladım. Bir kaç ay kurs aldıktan sonra kursu bıraktım ancak kendim çalıştım. Yine bir yere kadar çalabiliyorum ancak çok fazla metod ve çalışma istediği için çalabiliyorum bile diyemiyorum nerdeyse.

Gelelim mevzuya. Şimdi ise piyanoya merak saldım. Aslında hep piyano hoşuma gitmişti ancak nedense daha önce hiç başlamayı düşünmedim. Önümüzdeki ay 18 yaşıma girmiş olacağım. Ve bir piyano alma fırsatım da yok zira yatılı okul okuyor olacağım. Ancak USB girişli bir Roll-Up Piyano Klavyesi alıyorum. Ve istersem kursa da gidebileceğim. Şimdiden kendim metodlardan çalışmaya da başladım. Nota bilgim fena değil. Hatta temel müzik bilgim iyi denebilir. Sizce çok mu geç kaldım yoksa sıkı bir çalışma, dayanılmaz bir istek ve biraz da yetenek sayesinde üstesinden gelebilir ve orta dereceli bir piyanist olabilir miyim?

(Profesyonal bir piyanist olmayı düşünmüyorum. Yalnızca ilerde ayışığı altında yıllardır hayran olduğum parçaları çalabilmek için öğrenmek istiyorum. Yani meslek olarak değil hobi olarak düşünüyorum.)
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

umt_ok

Üye

MesajTarih: Çrş Tem 22, 2009 4:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aynı durum benim içinde geçerli. iki elimle farklı notalara basamıyorum.. biri yardımcı olursa sevinirim
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

tughan

Fakülteli (4)

MesajTarih: Çrş Tem 22, 2009 9:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Geç değil, hele hobi için istiyorsan hiç değil... Gönül rahatlığı ile, gidip iyi bir hoca bulup çalışmaya başla... Sıkı bir çalışma ile, üstesinden gelirsin... Wink

Tuğhan.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder Üyenin web sitesi

Det

Üye

MesajTarih: Pts Ekm 12, 2009 4:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tsk
Başa dön

Alvis

Üye

MesajTarih: Cum Arl 18, 2009 12:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

umt_ok yazmış:
aynı durum benim içinde geçerli. iki elimle farklı notalara basamıyorum.. biri yardımcı olursa sevinirim

Yapabilene kadar pratik yapmak gerekiyor, başka yolu yok gibi.
Başa dön

est-il*

Üye

MesajTarih: Cmt Şub 06, 2010 2:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

piyano bazı yönleri ile çalması en kolay; bazı yönleri ile çalması en zor çalgıdır..
eğer işin mantığını kavrayabilirseniz çok keyifle çalabilirsiniz.. her yaşta başlanabilir. iyi eğlenceler Smile
Başa dön

Iqra

Üye

MesajTarih: Pts Nis 12, 2010 4:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sakın geç kaldım diyerekten bir kenarda bırakmayın hayallerinizi. Smile

Yıllar önce içimde o piyano aşkı başladı. Yıllarda sevdiğim parçaları dinledim ve kendim çalabilmeyi hayal ettim. Nedense 3 yıl boyunca hep hayal olarak kaldı. Bir gün bunu değiştirmeye karar verdim, müzik okuluna yazıldım, 20 yaşındayım. Ben daha önceleri sadece dinlerdim, nota bilgim sıfırdı, teknik işlerden anlamazdım. Aradan yedi ay geçti, notalar artık bir problem değil. Öğrenmediğim birkaç şey var sadece. İki elle de çalabiliyorum. Aslında çok zor değil. Bir parçayı çalmaya başlamadan önce, ilk olarak tek sağ elle, sonra tek olarak sol elle çalışıp, eli alıştırmak lazım. Sonrasında ikisini kullanmak daha kolay oluyor.
Başa dön

cemkur

Üye

MesajTarih: Cmt Nis 17, 2010 11:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

16 yaşındayım piyanoya başlayalı 5 ay oldu şuan çalabildiğim birkaç güzel parça var ;sarabande haendel-bach menuett-arabesque burgmüller gibi biraz daha var bunlardan metoda göre gidiyoruz öğretmenim yetenekli olduğumu söylüyor ama bence en önemli şey çok isteyip çok çok çalışmak o zaman hayal bile edemeyeceğin parçaları çaldığın zaman ki o duygu paha biçilemez.piyanoya başlamadan önce şuan çaldıklarımı çalabileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi kendine güven asla vazgeçme.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger

yaros2303

Üye

MesajTarih: Sal Tem 20, 2010 10:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bnde 13 yaşındayım ve bazen o kadar zorlanıyorumki.. umarım kendimi geliştirebilim.. Wink
Başa dön

amberbaris

Üye

MesajTarih: Prş Mar 03, 2011 7:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Elbette başlanır; nereye yetişeceksin ki geç kalasın? Senin yaşın piyanoya başlamak için yerinde bir yaş; erken başlamamış olabilirsin fakat geç kalmış değilsin.
Başa dön

cck <3 ysn

Yeni Üye

MesajTarih: Prş Mar 03, 2011 7:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kesinlikle geç degil sadece cok cok calışman gerekiyor. parmak egzersizi cok önemli düzenli calışırsan yaparsın... başarılar
Başa dön

Iqra

Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 22, 2011 12:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Piyano öğretmenimin öğrencilerinden biri 60 yaşında piyano dersi almaya başlamış. Şu an 80 yaşında ve hâlâ mükemmel bir şekilde çalabiliyor kadın. Hangi yaş olursa olursa, sabır ve azimle olur.
Başa dön

yassomania

Yeni Üye

MesajTarih: Sal Ekm 25, 2011 12:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben de geç başlayanlardanım.. 36 yaşımda başladım.. öncesinde ne piyano ne de org tecrübem yokken şimdi piyanoyu iki elle çalabiliyorum.. Kısa bir bir parçayı iki elimle orta tempoda çalabilmem ortalama 6 saat çalışmamı gerektiriyor. Başlarda daha uzun sürüyordu şimdi giderek daha kolay adapte oluyorum. Piyano hocam benden küçük ama öğrenmenin yaşı olmaz.. öyle değil mi.. Smile
Başa dön

nfk_ahmet

Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Oca 23, 2013 3:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ne güzel, Ne hoş cümleler ya, hepinize bende teşekkür ediyorum arkadaşlar. Soruyu soran dostumuza ve bana bu işin sabır,istek ve çalışma ekseninde yavaş gelişen bir çiçek gibi olacağını çok güzel anlatmışsınız. Motivasyon en önemlisi bence de...

Rach-Prok

Üye

MesajTarih: Prş Oca 24, 2013 2:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Başlayabilirsiniz, hatta 15 yıl sonra bir piyano edebiyatının en zor parçalarınnı bile çalabilirsiniz. Fakat klasik müzik bilginizin derin olması bir şart. Synthesia programını indirip sevdiğiniz parçaları grafik halinde görüp inceleyin, orkestral parçaları bir baton yardımıyla yönetmeye çalışın, her dönem için birkaç tane çok sesli beste yapın ve bir konçertodan aldığınız temalara varyasyon yazın. Bütün gamları adınızdan daha iyi bilin, akorların yapılarını inceleyin. Önemli olan parmak egzersizi değil, müzikal algı ve yorumlama kabiliyetidir. Ha tabii ki yorumlayacağınız parçada kabul edilebilir bir icra ortaya çıkarmak için tekniğinizin o parçanın gerektirdiğinden daha iyi olması gerekiyor, fakat bu diğer sorunlara göre daha az çalışmayla aşılabilir.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

erkintt

Yeni Üye

MesajTarih: Cum Oca 24, 2014 10:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu iş %90 oranında egzersiz ve çalışma işi..Elbette yaşı yok, sadece çalacağın eser veya etütlerin tarzı değişebilir ancak herkese göre güzel bir eser vardır bence. İlerleyen yaşlarda sonuç daha geç alınabilir ama sabırlı olunursa tadı kalıcı olacaktır.
Başa dön

teknokit

Yeni Üye

MesajTarih: Sal Ekm 27, 2015 11:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben 58 yaşındayım. 18 yaşında Beyerle başladım. araya hep kesintiler girdi. Beyerden ileri gidemedim. şimdi tekrar başladım. 3-4 üncü defa Beyeri bitirdim. Smile . bu işin bence alfabesi o. sen çok küçüksün yaparsın. sakın aksini düşünme.
Başa dön

Espas Sanat

Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 23, 2016 9:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Piyano
Piyano kursu İzmir olarak hazırladığımız yazımızda, Piyano dersi İzmir hocalarımız ile birlikte size piyano hakkında kısa bilgiler vereceğiz.
Piyano bildiğiniz üzere tuşlu bir çalgıdır. Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta,cekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesini sağlar. Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır.
İzmir piyano kursu olarak piyanodan biraz daha bahsedicek olursak, Piyano taşınabilir bir enstrüman değildir.Çok yönlülüğü ile dünyanın en çok kullanılan müzik aletlerinden birisidir.
İzmir piyano Dersi olarak sizleri kısaca bilgilendirdik. Kalan bilgiler için sitemize giriş yapıp bilgilere ulaşabilirsiniz.
Başa dön

perla

Üye

MesajTarih: Sal Ksm 15, 2016 5:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kaç Yaşında Piyano Eğitimine Başlanabilir?

Bu konuda kesin katı bir hüküm veremesek de, 4-5 yaşlarında bir çocuk bile piyano eğitimine başlayabilir. Çocuk ne kadar erken yaşlarda çift el ve çift anahtar öğrenirse, bu sayede çocuk beyninin iki taraflı çalışması gelişir, ve bununla eş zamanlı olarak da işitme yeteneği ve müzik kulağı çok daha iyi bir duruma gelir. Piyano öğrenmede üst yaş limiti ise fiziksel bir engel olmadığı sürece kişinin öğrenme azmine ve çalışma isteğine bağlıdır.
Kaynak:
Piyano Kursu İzmir

parapono_87

Aktif

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2016 10:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok eski bir topik, ne durumda piyano seviyeleriniz? Güncel haberleri paylaşın Cool

samirabozan

Yeni Üye

MesajTarih: Pts Arl 12, 2016 9:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Piyano için hiçbir yaş geç değildir ancak kursa gitmeniz ve çok çalışmanız gerek bunun yanında sağlam bir teknik ileriki hayatınızda büyük etki edeceği için gamlar ve arperjleri çalışmanızı tavsiye ediyorum Czerny'nin op.599 kitabıda sağ el sol el için kolaylık sağlayacaktır zaten yazınıza göre kulağınızın iyi olması sizin için büyük avantajdır teknik ve parçalarla ilerlemeniz bir kaç sene içerisinde çok ilerlemenizi sağlayacaktır... Smile
Başa dön

madamdavinci

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Oca 08, 2017 1:43 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

21 yaşında piyanoya başlamış birisi olarak hocama ilk sorduğum sorulardan biriydi geç kalıp kalmadığım. Güldü ve 58 yaşında bir öğrencisi olduğunu anlattı bana keyifle Smile Hobi olarak düşünülüyorsa kesinlikle her yaşta başlanabilir.
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz

Güvenlik Sistemi CBACK CrackerTracker