Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

Keman Aldim Ama

Başlığa cevap gönder    -> Keman
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

Çağrıhan

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Ksm 23, 2015 8:52 pm    Mesaj konusu: Keman Aldim Ama Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba istedigim konservqtuari kazaninca keman egitimime baslayabildim cok şükür.Bugunde biraz aceleye geldi ama cumartesi gunu birkac yeri gezdim aklimda hir Fikir olustu bugunde arkadaslarimin tavsiyesi uzerine antalya da selekler carsisinda okay muzik var belki bileniniz vardir o adama tekrar gittim benim icin en uygun baslangic kemaninin swing sv44 modelmoldugunu soyledi bu beni neree kafdar goturur dedim falan konustuk biraz sen iyice ogrenene kadar goturur dedi bu kemani bazi kurslara toptan da gondermis hocalar sesini falan begenmis kemanin siz ne diyorsunuz?
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

servet.cakir@hotmail.com

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Arl 27, 2015 11:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Keman alırken , bu keman beni şuraya yok buraya kadar götürür demek çok yanlış bir davranış, eğer imkanın varsa en iyisini alacaksın tabi en iyisi derken 50 bin, 100 binliralık kemandan bahsetmiyorum benim söylediğim 2000 tl lik keman, keman alırken görünüş işcilik tabiki önemli ancak esas ses önemli, piyasada 4000 - 5000 tlye kenan satıyorlar ancak bu kemanı ben elime almam, hep sahtekar olmuş millet, eğer kendiniz anlamıyorsanız mutlaka bir bilenle keman almanız gerekir, keman seçerken dikkat edilecek hususlar çok fazla, buradan anlatılmaz, ayrıca her el yapımı keman iyi keman değildir. ben keman yapan biri olarak sana tavsiyem kemanda en önemli şey ses tir.
Başa dön

servet.cakir@hotmail.com

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Ağu 14, 2016 10:47 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

keman standart bir alettir yani 4/4 tam keman dediğimizde ölçüleri standarttır. kemanın her milimetresi ölçülüdür, yüz yıllar boyu insanlar bunu denemiş ve sonunda her boy keman için en uygun ölçüleri bulmuş bizim Amerikayı yeniden keşfetmemize gerek yok, bu ölçü demek kalıp anlamına gelir kalıp düzgün değil ise o keman bir işe yaramaz. önce kalıbına bakacaksın ama bunu anlamak içinde usta bir kemancı olmak gerekir. daha sonra kemanın her parçasının bir ölçüsü vardır bu ölcülerde düzgün olmak zorunda mesela 4/4 tam kemanda sap uzunluğu dediğimiz eşik ila kemanın yanlık arasındaki mesafe 133 mm olmalı bu eğer 132mm olursa olmaz sap kısa olursa baskı ve parmak yerleri değişir zaten bu nedenle kemanlar 1/4,2/4,3/4,4/4 diye sınıflandırılmıştır, iyi bir kemanı buradan anlatmak için bir kitap yazmak gerekir buda buradan çok zor.
Başa dön

perla

Üye

MesajTarih: Sal Ksm 22, 2016 2:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Keman Alacaklara Tavsiyeler

Keman alacaklara tavsiye niteliğinde bilgiler. İyi bir keman nasıl seçilir? Keman alırken ne gibi hususlara dikkat edilmelidir vb. konulara değinilen güzel bir yazı.

http://keman-kursu.com/keman-boyutlari/

İlk defa keman alacakların kafasını karıştıran keman boyutları ve ayrıntılı açıklamalarını değinilen iyi bir makale.

Bu iki makalenin yararı olabilir.

KEMANİnejdet

Fakülteli (1)

MesajTarih: Çrş Arl 28, 2016 4:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Soruyu soralı çok olmuş ama yine de yazalım, belki sonradan benzeri durumları yaşayan olur, en azından örnek teşkil eder:

O sorduğunuz kemanla döverler sizi konservatuvarda. Hatta yetmediği gibi bir de çatıdan atarlar.

Konservatuvarda kullanabileceğiniz keman, iyi bir keman olmak zorunda.
En azından el yapımı ve adam gibi nota verebilmek zorunda.
Bahsettiğiniz marka gibi kemanlar yalnızca amatörlere hitap eder.
Madem konservatuvarı kazanmışsınız, keman eğitiminiz yok üstelik (?), hangi dalda girdiniz bilemiyorum. Ama kullanmanız gereken keman, en azından konservatuvarın çalgı yapım bölümü varsa, onların yapmış oldukları ve satmakta oldukları kalıp çalışması kemanlardır.

Bu tarz uygun fiyatlı iyi el yapımı kemanlar Ege, İtü gibi üniversitelerin konservatuvarlarındaki çalgı yapım bölümlerinden edinebilirsiniz.

Zira şuan birçok lüthierin el yapımı keman diye kakaladıkları aslında el yapımı değil.
Çin'den taobao veya aliexpress'den tamamlanmamış parça ve aksamları alıp,
monte edip, el yapımı diye satıyorlar. Temiz ve hakkıyla atölyede ağaçla çalışanlar da var, onlara lafım yok.

Bu nedenle en güveniliri konservatuvarların yapım bölümlerindeki kalıp çalışmaları.
Orada sıkar hile yapmak. Gül

Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz