Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:
 
  Şifre:
 
  Her ziyaretimde otomatik giriş yap
 

 [ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]
 


Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE
Plaket yapımı !!
 

Başlığa cevap gönder    -> Amfi Yapım / Teknik Bilgi / Elektronik Bilgi / İpuçları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

KicK_DruM


Aktif


Kayıt: 23 Hzr 2006
Mesajlar: 483

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Tem 31, 2006 3:45 am    Mesaj konusu: Plaket yapımı !! Alıntıyla Cevap Gönder

Baskı devre hazırlamak için çeşitli teknikler mevcuttur. Bu teknikler basitten karmaşığa doğru aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

1. Elle çizme yöntemi
2. Press and Peel (PnP) Kağıdı yöntemi
3. Positive 20 Yöntemi

Başlangıç için en ideal yöntem baskı devreyi elle çizmektir. Diğer tekniklere göre daha ucuz ve kolay bir yöntemdir. Ancak karmaşık devreler işin içine girince elle çizmek pek akılcı bir yaklaşım değildir. Çünkü karma karışık bakır yollara sahip bir devreyi kalem ile çizmek hiç kolay olmayacağı gibi oldukça fazla vakit alıcaktır. Ayrıca yapılacak ufak bir hata çizim işlemine baştan başlamamızı gerektirecektir. Bu aşamada hayatımızın her alanında olduğu gibi bilgisayarlar imdadımıza yetişir. Bilgisayarda hazırlanan devreyi bakır yüzeye aktarmak daha zahmetsiz ve daha kesin sonuçlar veren bir yöntemdir.

Bütün tekniklerde devrenin üstüne çıkartılacağı bir veya iki yüzü bakır kaplı plaket şarttır. Bakır plaket yaklaşık 1mm kalınlığındaki fiberglass levha üzerine çok ince bakır kaplanması sonucu oluşan plakettir. İşlemlere başlanmadan önce plaketin temizliği önemlidir. Plaket üzerinde hiç bir toz veya parmakizi olmamalıdır. Aksi halde oluşacak devre yolları bozuk olacaktır.

Anlatımlara geçebiliriz..


----1. Elle çizme yöntemi----

Gerekli malzemeler
1-Sudan etkilenmeyen mürekkepli kalem (devre kalemi yada edding kalemi de denir) (Bkz: Resim 1)
2-Bakır kaplı plaket (Bkz: Resim 2)
3-a- Bakırı eritmek için FeCl 3 maddesi (sarı renkte ufak topçuklar) (Bkz: Resim 3)
3-b- Bakırı eritmek için Tuzruhu + Perhidrol
4-Eritme işlemini gerçekleştirebileceğimiz plastik bir kap (Bkz: Resim 4)
5-Aseton

Hazırlanması

1. İlk olarak yapmak istediğiniz baskı devrenin şemasını bir kağıda çizin. Çizdiğiniz yollar birbirini kesmemelidir. (Eğer karmaşık bir devre tasarlıyorsanız ve mutlaka yollar birbirinin üstünden geçiyorsa iki tarafı bakır kaplı plaket kullanmalısınız. Yada pratik olarak kesişen yollardan birini ince kablo ile birbirine lehimliyebilirsiniz.)
2. Devre şemasını çıkardıktan sonra devrenin için en uygun plaket ölçülerini belirlemeniz gerekmektedir. Küçük bir devre için 20cm*20cm ebatlarında bir plaket gerekmiyeceği açıktır.
3. Seçilen plaketin bakır yüzeyini iyice temizleyin ve kurutun. Bu konu ile ilgili tüm temizleme işlerinde CİF kullanacağımızı belirtmek isterim..Temizleme işleminden sonra bakır yüzeye parmakla dokunmamaya özen gösterin.
4. Mürekkepli kalem kullanarak plaketin bakır kaplı yüzüne devre şemasını çizin. Bu işlem sırasında cetvel kullanmanızı tavsiye ederim. Böylelikle yollar daha düzgün olacaktır. Kalemi bir kere geçirmeniz yolların oluşmasında yeterli olacaktır. Düz bir çizgi oluşturduysanız kalemle üstünde bir kaç kez geçmenize gerek yoktur. (Not: Çizim sırasında elinizin bakır yüzeye temas etmemesi için araya bir kağıt koyun.)
5. Plaketi yarım saat kurumaya bırakın.
6. Boş kaba çok az sıcak su koyun (50°-60°). Üstüne de daha fazla çözünmeyecek duruma gelene kadar FeCl3 taneleri atın. Çözelti hazırlanınca plaketi bakır yüzey üste gelecek şekilde çözeltinin içine koyun. Kalemle çizmediğiniz bölgeler köşelerden içeriye doğru erimeye başlıyacaktır. Bakırın üstüne taze çözelti gelmesi için kabı ara sıra hafifçe sallayın. Erime işlemi yaklaşık yarım saat içinde tamamlanıcaktır. (Not: Erime Çözeltinin sıcak ve doygun olması önemlidir. Çözünme işlemini hızlandırmak için kabı sıcak bir leğen içine koyabilirsiniz.)
6.Alternatif. Çözünme işlemini daha kısa sürede gerçekleştirmek için FeCl3 yerine 3 ölçek tuz ruhu + 1 ölçek perhidrol karışımını kullanabilirsiniz. Perhidrol eczanelerde satılmaktadır. Bu yöntemle bakır derhal eriyecektir. Ancak bu çözelti insan tenine temas etmemelidir.
7. Devrenin üstündeki mürekkeb çıkarmak için plaketi baş aşağı tutup üstten alta doğru asetonla temizleyiniz. Bu işlemi de bakırı erittiğiniz kap içinde yapınız. Oluşan karışımı beyaz lavaboya dökmeyiniz!
8. Plaketi bol su le yıkayarak temizleyiniz.
9. Gereken yerleri plaketin bakır yüzeyinden 1mm lik matkap ucu ile deliniz.
10. Devre elemanlarını deliklere yerleştirip lehimleyiniz.


Devremiz 10 adımda hazırlandı. İlk denemenizde başarılı olamayabilirsiniz. Örneğin "Çözeltinin içinde bakır bir türlü erimiyor, Matkapla delerken deliği kaydırıyorum, İyi bir lehim noktası elde edemiyorum" diyebilirsiniz. Bir kaç denemeden sonra bu gibi sorunlar ortadan kalkacaktır.


En son KicK_DruM tarafından Çrş Ağu 30, 2006 12:35 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

KicK_DruM


Aktif


Kayıt: 23 Hzr 2006
Mesajlar: 483

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Tem 31, 2006 4:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

----2. Press and Peel (PnP) Kağıdı yöntemi----

PnP (Press and Peel) Kağıdı son yıllarda üretilmeye başlanmıştır. Pnp ile birlikte baskı devre hazırlamak son derece kolay hale gelmiştir. Diğer yöntemlere göre çok daha pratiktir.

Gerekli malzemeler

1. Lazer printer.
2. PnP Kağıdı
3-a- Bakırı eritmek için FeCl 3 maddesi (sarı renkte ufak topçuklar)
(Bkz: Resim 3)
3-b- Bakırı eritmek için Tuzruhu + Perhidrol
4. Ütü
5. Bakır Kaplı Plaket (Bkz: Resim 1)
6-Eritme işlemini gerçekleştirebileceğimiz plastik bir kap (Bkz: Resim 4)
7-Aseton

Hazırlanması

1. Sitemizden bilgisayarınıza kaydettiğiniz siyah beyaz olan plaket baskı şemanızı üzerindeki orjinal ölçüye uygun boyuta (inc olarak verilmiştir) getirerek hazırlayınız.
2. Hazırladığınız devre şemasını lazer printer kullanarak PnP kağıdının belirtilen yüzüne basın. Lazer printer bulamazsanız şemayı mürekkep püskürtmeli printerda çıkartıp çok kaliteli bir fotokopi makinasını lazer printer yerine kullanabilirsiniz.
(Bkz: Resim 5 ve 6 )
3. PnP kağıdı standart A4 boyutlarındadır. Siz devrenizi kağıttan keserek çıkartın. Tabi aynı boyutta bakır kaplı plaketide hazırlamayı unutmayın. (Plaketin ön hazırlık olarak temizlenmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.)
4. Plaketin bakır yüzü ile PnP kağıdının toner kapladığımız yüzünü (devre şemasının olduğu) üst üste getirin. Ütü ile PnP kağıt tarafından yaklaşık 5 dakika ütüleyin. Ütünün kullanım süresi bir kaç deneme sonunda kesinleşecektir. (Bkz: Resim 7 )
5. Plaketi suyla ıslatarak PnP kağıdın plaketten ayrılmasını sağlayın. Bu işlemden sonra herşeyi doğru yaptıysanız, devre şemasının bakır yüzey üstünde oluşması lazım.
(Bkz: Resim 8 )
6. Boş kaba çok az sıcak su koyun (50°-60°). Üstüne de daha fazla çözünmecek duruma gelene kadar FeCl3 taneleri atın. Çözelti hazırlanınca plaketi bakır yüzey üste gelecek şekilde çözeltinin içine koyun. Kalemle çizmediğiniz bölgeler köşelerden içeriye doğru erimeye başlıyacaktır. Bakırın üstüne taze çözelti gelmesi için kabı ara sıra hafifçe sallayın. Erime işlemi yaklaşık yarım saat içinde tamamlanıcaktır. (Not: Erime Çözeltinin sıcak ve doygun olması önemlidir. Çözünme işlemini hızlandırmak için kabı sıcak bir leğen içine koyabilirsiniz.)
6.Alternatif. Çözünme işlemini daha kısa sürede gerçekleştirmek için FeCl3 yerine 3 ölçek tuz ruhu + 1 ölçek perhidrol karışımını kullanabilirsiniz. Perhidrol eczanelerde satılmaktadır. Bu yöntemle bakır derhal eriyecektir. Ancak bu çözelti insan tenine temas etmemelidir. (Bkz: Resim 9 )
7. Devrenin üstündeki mürekkeb çıkarmak için plaketi baş aşağı tutup üstten alta doğru asetonla temizleyiniz. Bu işlemi de bakırı erittiğiniz kap içinde yapınız. Oluşan karışımı beyaz lavaboya dökmeyiniz!
8. Plaketi bol su le yıkayarak temizleyiniz.
plaketimiz hazır.. (Bkz: Resim 10 )
9. Gereken yerleri plaketin bakır yüzeyinden 1mm lik matkap ucu ile deliniz.
10. Devre elemanlarını deliklere yerleştirip lehimleyiniz.


PnP kağıdını heryerde bulamıyabilirsiniz. Ankara için bir firma veriyorum.
Infogate : İzmir caddesinden gidip Necatibey'den sola dönün. 2 yada 3. bina. Adres: Necatibey Cad. 50. Yıl İşhanı No: 19/11
Fiyatlar: 5*A4 PnP Kağıdı 20$
25*A4 Pnp Kağıdı 75$
Fiyatlar ilk başta size pahalı gelebilir. Ancak işlem kolaylığını ve toplam harcamayı düşünürseniz. Çok da pahalı olmadığını göreceksiniz. Gerçi kağıdın maliyeti bu kadar pahalı değildir ama napalım...


En son KicK_DruM tarafından Çrş Ağu 30, 2006 12:40 am tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

KicK_DruM


Aktif


Kayıt: 23 Hzr 2006
Mesajlar: 483

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Tem 31, 2006 4:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

DİKKAT!! Aynı yöntem ile uygulanmak üzere (eğer kopyalama kağıdı PnP bulamıyorsanız) !! aydinger !! de kullanabilirsiniz..Yada bildiğimiz yağlı kağıt denilen !! KUŞE KAĞIT !!.. ama bu teknik te ütüleme süreleri farklı olup aydinger de suyla yıkama olmaz..devre çizimi hafifçe plakette belirir ve sizin devre kalemiyle üstünden geçmeniz gerekir..ve ütüleme esnasında aydingerin buruşmaması için araya bir dosya kağıdı koymanızı öneririm..Kuşe kağıtta ise, kağıt plakete yapışacak, ve su dolu bir kapta 5-10 dakika bekletildikten sonra yumuşayan kağıt plaketten ayırılacaktır..çizim plaketinize geçmiştir.. Bakırı eritme işlemi ile devam edebilirsiniz..
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

KicK_DruM


Aktif


Kayıt: 23 Hzr 2006
Mesajlar: 483

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Tem 31, 2006 9:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

----3. Positive 20 Yöntemi----

1. İlk olarak herhangi bir CAD ( Computer Aided Design ) Programı ile baskı devre şeması hazırlanır. Hazırlanan şemadaki yolların kalınlığı, lehim yapılacak yerlerin büyüklükleri baştan doğru bir şekilde belirlenmelidir. Aksi takdirde devreyi yaptıktan sonra sorunlar yaşayabilirsiniz. Baskı devre şemasının hazırlanması bu yazının konusu dahilinde olmadığı için şemanın elinizde bulunduğunu varsayıyorum. Benim baskı devresini çıkartacağım şemayı Şekil 1 de görebilirsiniz. Bu devre bilgisayarın ISA Slotuna takılan bir I/O kartıdır. Devreyi çift yüzlü seçtim, tek yüzlü ve çift yüzlü devreler için yazı içinde açıklamalarda bulunacağım.. (Bkz: Resim 1a - 1b )

2. Hazırlanan şemaların 1/1 oranında aydinger yada asetat kağıdına çıktısı alınır. Burada dikkat edilmesi gereken şey alınan çıktı üzerindeki yolları ışığa tutup baktığınızda yolların koyu görünmesidir. Çıktının lazer printer yada fotokopi makinasından alınmasını öneririm. Eğer lazer printerınız yoksa inkjet printerdan beyaz A4 kağıda çıktı alıp bunu fotokopi ile aydinger yada asetata transfer edebilirsiniz. Son bir ek olarak da ben size aydinger kağıdı kullanmanızı tavsiye ederim çünkü aydinger kağıdının üzerindeki mürekkep daha koyu oluyor.

3. Işık geçiren kağıda çıktı alındıktan sonra sıra devrenin yapımı işlerine gelmiştir. İşlemlere başlanmadan önce devreyi çıkaracağımız bakır kaplı plaketin temiz olması çok önemlidir. Bunun için Vim gibi bir temizlik maddesi kullanılarak plaket her türlü kirden ve yağdan arındırıl-malıdır. Devreyi temizledikten sonra bakır kaplı yüzeye yada yüzeylere elle temas edilmemelidir.

4. Bundan sonraki işlemler Positive 20 maddesinin özelliğinden dolayı karanlık odada gerçekleştirilecektir. Karanlık odada sarı florasan lamba ile çalışabilirsiniz. Bu ışığın positive 20 ye etkisi yoktur. Karanlık oda hazırlandıktan sonra sıra Positive 20 nin bakır kaplı yüzeylere püskürtülmesine gelmiştir. Bunu anlatmadan önce işlemleri daha kolay kavrayabilmeniz için positive 20'nin ne olduğuna değinmek istiyorum. Positive 20 elektronik malzeme satıcılarında bulabileceğiniz bir spreydir. Plaket üstüne sıkıldığında bakır üstünde koyu mavi bir tabaka oluşturur. Positive 20 ışık altında bekletilip NaOH çözeltisine atılırsa tamamen kaybolur. İşte bu özelliği baskı devre yapımında kullanılmaktadır. Ne demek istediğimi ilerki aşamalarda daha iyi anlayacaksınız.

Işığa maruz kalan Positive 20 + NaOH Çözeltisi >> Positive 20 bakırı terk eder.

Positive 20 bakır yüzeye 15cm mesafeden sıkılmalıdır. Ancak burada bir püf noktası vardır. Tüm yüzey positiv 20 ile kaplanmadan önce plaketin üstüne çok az positive 20 sıkılır ve tüm bakır üstüne yayıldıktan sonra bir kenardan dışarı atılır. Bu işlem positive 20 bakır yüzeye sıkıldığında plaketin her yerine eşit oranda yayılmasını sağlamak açısından önemlidir. Şimdi positive 20 bakır yüzeye püskürtülebilir. Püskürtme işlemi yatay zig-zag hareketleriyle bir defada yapılmalıdır. Bundan sonraki işlemlerin doğruluğu açısından en önemli nokta burasıdır. Positive 20 tüm bakır yüzeye eşit oranda sıkılmalıdır. Seyreklikler ve yoğunlaşmalar olmamalıdır! Bu pratiği kazanmak size birkaç kutu positive 20'ye mal olabilir. (Bkz: Resim 2 ve 3 )

5. Plaket üstüne sıkılan positive 20'nin kurutulması gerekmektedir. Oda şartlarında kuruma 24 saatte gerçekleşecektir. 50-70° C sıcaklıktaki bir ısıtıcıda kuruma işlemi 3-5 dakika sürecektir. 70°C üzerindeki sıcaklıklarda positive 20 bozulacağından daha yüksek sıcaklıklara çıkılmaması gerekmektedir. Kurutma tamamlandığında bakır üstünde ince bir positive 20 katmanı oluşmuş olacaktır.

6. Kurutmadan sonra yapılacak işlem aydingere çıkarılan baskı devre şemasının positive 20 ile kaplanan yüzeye yerleştirilmesidir. Eğer tek yüzlü devre tasarlanıyorsa düz bir zemin üstüne (örneğin 30x30cm ebatlarında cam parçası) plaket konulur (positive 20 kaplanan yüzeyi üstte kalacak şekilde). Devre şemasının çıkartıldığı kağıt düzgün bir şekilde positive 20 tabakasının üstüne yerleştirilir ve bantlarla cama sabitlenir. Bu durumda en üstte aydinger kağıdı, altında positive 20 kaplı bakır plaket, en altta da düz ve taşınabilir bir zemin olması açısından cam bulunmaktadır.
Çift yüzlü devre tasarımında işlem biraz daha karışıktır. Önce ön (eleman) ve arka (lehim) yüzün çıktısı tüm entegre bacakları ve vialar (via: çift yüzlü devrelerde iletkenlik yolunu bir yüzden diğer yüze taşıyan bakır alanlara verilen ad.) karşı karşıya gelecek şekilde birbirine 3 köşeden yapıştırılır.Kağıtların birbirlerinin tam karşılarında olması çok önemlidir.(Bundan emin olmak için baskı devre şemasının tasarımı aşamasında devrenin çevresine ince bir sınır çizgisi konulabilir.) (Bkz: Resim 4a ve 4b ) Daha sonra bantlanmayan köşeden, 2 yüzüde positive 20 ile kaplanmış ve kurutulmuş baskı devre plaketi 2 kağıt arasına yerleştirilir.


En son KicK_DruM tarafından Çrş Ağu 30, 2006 12:48 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

KicK_DruM


Aktif


Kayıt: 23 Hzr 2006
Mesajlar: 483

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Tem 31, 2006 9:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Plaketin 2 kağıt arasındaki yeri dikkatli bir şekilde ayarlanır ve kağıtların 4. köşesi de bant ile birbirine yapıştırılır. Opsiyonel olarak plaket 2 cam yüzey arasına yerleştirilirse düz ve taşınabilir bir zemin sağlanmış olur.(Bkz: Resim 5 )

7. Sırada plaketin florasan ışık altında pozlandırılması vardır. Bu sayede aydinger kağıdından ışık gören yüzeyler pozlanacak diğer yüzeyler, yani devre yolları ise özelliğini kaybetmeyecektir. Pozlandırma süresi doğrudan ışık kaynağının gücüne ve plakete olan uzaklığına bağlıdır. 50-60W'lık bir ışık kaynağı ile 15-20cm mesafeden yapılacak pozlandırma işlemi yaklaşık 5 dakika sürmelidir. (Bkz: Resim 6 ) Bunun altı ve üstü sürelerde oluşacak durumlar bir sonraki aşamada kendini gösterecektir.

8. Işık altında pozlanan yüzeylerin bazik bir çözelti içinde eritilmesi bir sonraki adımı oluşturur. Bazik çözelti olarak 1 litre su içinde 10g NaOH karışımı kullanılacaktır. Çözeltinin derişimi önemlidir. Aşırı ölçüde NaOH kullanılırsa plaket positive 20 sıkılmadan önceki ilk durumuna dönebilir. Bu yüzden 1 litre suyun içine azdan çoka doğru NaOH tanececikleri atılması daha kontrollü bir harekettir. Çözelti hazırlandıktan sonra pozlandırılmış plaket çözeltinin içine atılır. Pozlandırma süresi:

1. Doğru ayarlanmışsa : 1-2 dakika içinde, pozlandırma işlemi sırasında ışık gören yüzeylerin rengi açılır ve devre yolları belirginleşir. (Bu, positive 20'nin rengi açılan yüzeyleri terkettiği manasına gelir.)
2. Kısa ise : Işık gören yüzeylerin rengi fazla değişmez. Devre yolları belirginleşmez. Bu durumda plaket çözeltiden çıkarılır, bol su ile yıkanır ve iyice kurutulur. Aydinger kağıdı, ilk pozlandırma işleminde yerleştirildiği şekilde plaket üstüne yerleştirildikten sonra bir süre daha pozlandırma yapılmalıdır.
3. Uzun ise : Işık gören yüzeylerin rengi açılır. Buna ek olarak ışık görmeyen yani devre yollarını oluşturan kısımlarda da renk açılması olur. Yollarda kesintiler olabilir, hatta bazı yollar tamamen kaybolabilir. Bu durumda plaket aseton ile iyice positive 20 den arındırılıp su ile temizlendikten sonra positve 20 sıkılması işlemi baştan yapılmalıdır.


Notlar: Görüldüğü gibi bu adımdaki işlemler iki ayrı değişkene bağlıdır. 1) NaOH çözeltisinin derişimi, 2) Pozlandırma süresi. Birkaç denemeden sonra bu iki değişken arasında uygun bir denge noktası yakalanacaktır.

9. NaOH çözeltisinden çıkartılan plaket su ile yıkanır ve kurutulur.Artık karanlık odada yapılması gereken işlemler bitmiştir.(Bu aşamada devre Şekil 7'deki gibi gözükmelidir.) Devre yolları üstünde son kontroller yapılır. Kopuk yada incelmiş yollar var ise Edding baskı devre kalemi ile üzerinden geçilir.(Bkz: Resim 7 )

Birbirine değen kısımlar var ise tornavida yada benzeri sivri bir cisimle üstü kazınır.
(Bkz: Resim 8 )
Not: Bu iki işlem devrede problem olduğu zaman yapılacaktır. Düzgün bir devre şemasında bu adımların yapılmasına gerek yoktur.

10. Herşey kontrol edildikten sonra, sıra plaketin aside atılıp positive 20 kaplanmayan alanların eritilmesine gelmiştir. Bu işlem için iki yol vardır.

1. 50 °C de doygun FeCl3 çözeltisi. (Erime süresi 20-30 dakikadır.)
2. Oda sıcaklığında %30'luk HCl Çözeltisi + Hızlandırıcı olarak Hidrojen Peroksit (Erime süresi 5-10 dakikadır. İşlemin hızlanması için Hidrojen Peroksit miktarı arttırılabilir.)

Not: 2. yola kolay bir alternatif olarakta "3 ölçek tuz ruhu + 1 ölçek Perhidrol (Oksijenli Su/Hidrojen Peroksit)" karışımını söyleyebiliriz. Benim tavsiyem, tehlikesiz olması açısından ilk denemelerde FeCl3 karışımının kullanılmasıdır. Bu karışının insan tenine temasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak 2. karışım kesinlikle insan tenine temas etmemelidir. HCl çözeltisi kullanıldığında güvenlik için mutlaka önlük giyilmeli ve eldiven takılmalıdır. Benim örneğimde Hidroklorik Asit çözeltisi kullanılmıştır.
(Bkz: Resim 9a ve 9b )


En son KicK_DruM tarafından Çrş Ağu 30, 2006 12:59 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

KicK_DruM


Aktif


Kayıt: 23 Hzr 2006
Mesajlar: 483

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Tem 31, 2006 9:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çözeltiler metal olmayan bir kap içinde hazırlanmalıdır. Daha sonra plaket çözeltinin içine atılabilir. Erimenin gerçekleşebilmesi için bakır yüzey üstüne her zaman temiz çözelti gelmelidir. Bu yüzden 1-2 dakika aralıklarla çözeltiyi koyduğunuz kabı hafifçe sallamanız gerekmektedir.Eritme süreleri için yaklaşık değerler verilmiştir. Kuşkusuz bu süreler çözeltilerin derişimiyle orantılıdır. Devreyi gözleyerek erimenin ne kadar süreceği belirlenir. Eritme tamamlandığında plaket bol su ile yıkanır ve asitten arındırılır.
(Bkz: Resim 10 )

11. Eritme işlemi sona erdiğinde devre şeması haricindeki tüm bakır alanlar erimiş olmalıdır. Devre yolları koyu mavi renkte görünecektir. Bakır bu mavi katmanın altındadır. Bakır üstündeki bu mavilikleri kaldırmak için devre dikey bir şekilde tutularak üst kısımdan aşağıya doğru yatay hareketlerle aseton sıkılır. Aseton bu şekilde sıkılmaz ise plaket üstünde aseton birikebilir. Bu, devrenin çalışmasına bir engel teşgil etmez ancak göze hoş gelmeyen mavi bir leke oluşturur.

12. Son olarak devre tekrardan bol su ile yıkanır ve kurutulur. Devreniz artık delinmeye ve devre elemanlarının montajlanmasına hazırdır.

Son olarak Lehimleme sırasında çekilen bir fotograf..asetonla temizlenmiş kart görünmektedir. (Bkz: Resim 11 )


En son KicK_DruM tarafından Çrş Ağu 30, 2006 1:02 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

mustin


Üye


Kayıt: 22 Hzr 2006
Mesajlar: 233
Şehir: Ankara

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Cmt Ağu 19, 2006 6:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hocam resimler gözükmüyor bir baksanız size zahmet.ne de olsa önemli bilgiler bunlar:)
_________________
Blues Alive!
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger

DEKAN


Site Yöneticisi


Kayıt: 14 Hzr 2006
Mesajlar: 3156
Şehir: İstanbul

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Cmt Ağu 19, 2006 8:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

site taşıma esnasında kaybolan resimlerden bazıları da bunlar Sad

hallediyoruz

_________________
Erkan Yanlar
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Üyenin web sitesi

Ozan Rüzgar


Kategori Moderatörü


Kayıt: 29 Hzr 2006
Mesajlar: 649
Şehir: İstanbul

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pzr Ağu 20, 2006 5:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kick_Drum sana hayran kaldım vallahi. Ya kardeş her parmağında bir marifet. Gülme ama şimdi şu an ayağa kalktım seni ayakta alkışlıyorum. Ne denir başka, büyüksün, yücesin ulusun
_________________
https://bisgen.blogspot.com.tr/
https://www.youtube.com/user/bisgenblogspot/videos
http://yaratici-drama.blogspot.com/
http://www.facebook.com/pages/BiSGen/148332678530172?v=wall
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder Üyenin web sitesi

KicK_DruM


Aktif


Kayıt: 23 Hzr 2006
Mesajlar: 483

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pzr Ağu 20, 2006 10:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

estafurullah sayın bisgen..herkes gibi bizimde hobilerimiz var ve onlarda bunlar Smile buradada severek paylaşıyorum üyelerle..bu bilgiler kullanıldıkça beni mutlu edecektir..daha yayımlanacak çok proje var..alkışlarınıza layık olabiliyorsam ne mutlu bana... sevgilerle sayın bölüm başkanım Smile rütbedaşım..Smile..
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

paleoant


Aktif


Kayıt: 22 Hzr 2006
Mesajlar: 463
Şehir: Yurt Dışı

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Tem 30, 2007 7:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

süper emegine saglik valla
_________________
long live rock'n'roll


http://sondurock.muzikfakultesi.com/
http://sondurock.anatolianrock.com
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder Üyenin web sitesi MSN Messenger

mckemal


Üye


Kayıt: 08 Eyl 2007
Mesajlar: 47
Şehir: İzmir

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pzr Eyl 09, 2007 5:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

teşekkürler
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

serbay662


Üye


Kayıt: 24 Tem 2007
Mesajlar: 24
Şehir: Amasya

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş Ekm 04, 2007 12:38 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mrb arkdaşımm ellerinee sağlıkk böee bilgler verdiğinn..içinn...Bende uğraşıyorumm el yapımıı pedalalrla...güsell sonuçlarr ralıyorumm...Bir tane resim koycam örnekk kendi yaptığım baskılardan...Bu yöntem daha kolayy vee ucuzz arkdaşlarr...baskıı içinn....onuda anlatcamm soraa hazırlayımdaa resimlerinii..kalayy kaplamsıı falan varr..


_________________
Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger

serbay662


Üye


Kayıt: 24 Tem 2007
Mesajlar: 24
Şehir: Amasya

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş Ksm 08, 2007 2:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
arkdaşlar yaptığım baskılar parça dizilimlerii..

_________________
Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger

serbay662


Üye


Kayıt: 24 Tem 2007
Mesajlar: 24
Şehir: Amasya

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Arl 03, 2007 1:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba arkadaşlar,benim kendi yaptığım baskı devre yötemini anlatayım.
Baskı devre çizimini proteus 7.1 de areste yapıyorum,yaptığım çizimin lazer yazıcıdan kuşe kağıdına cıktısını alıyorum,aldığım çıktının kenarlarında 1cm boşluk kalacak şekilde kesiyorum;Bu arada baskı kartını hazırlıyoruz ben epoksi kart kulluanıyorum siz isterseniz fr2(bakalit) kart kullana bilirsiniz. kartımı baskı devrenin board alanını biraz fazlası olarak kesin,kartı bulaşık süngeri ile aynı yonde sürterek temizleyin kartı durulayarak kuru bezle kurutun,yazıcıdan aldığımız cıktıyı kartın bakırlı tarafına kenarlarında bosluk kalacak sekilde yerleştirin ve kağıdın kenarlarını alta dogru kıvırın ve bantlayın.ütünüzü en sıcak konuma alınız ve kartı düz biryere koyarak kartı yavaşça ütüleyin,baskı yolları kağıt üstünde belli olmaya başlayınca ütüleme işi bitmiş demektir.bundan sonra kartı bir kaba içindeki ılık suya atın ve yarım saat bekleyin,yarım saat sonunda kartı alın altındaki bantları sökün ve kağıdı yavaşça kaldırın,kağıt kalıntısı olan yerleride parmak ucu ile ovalayarak temizleyin.
bir pilastik kaba çaydanlık temizlenmesinde kullanılan kireç çöz yada porçöz dediğimiz nitrik asit seyeltili çözeltiden biraz koyun(perhidrol ve hidroklorik asit ile yapılan yontem hem pahalı hem cok pis olduğundan bu yöntemi kullanıyorum)ve karı içine atın ve yollar hariç diğer bakır kaplama eriyene kadar bekleyin. Eritme ilşi bitikten sonra kartı alın kalın bulaşık teli ile temizleyin toner mürekkebini,kartı parcaların ayak kalınlıklarına göre delin.Ben genel olarak 0.7mm elmas uçlu matkap ucu ile deliyorum,delme işemi bitikten sonra kartın fazlalıklarını kesin,kesme işleminde epoksi kartları büyük bir makasla kesebilirsiniz,fr2(bakalit) kartları ise ısıtarak falçata ile kesin.ben kesme işleminden sonra kalay kaplama yapıyorum eger sizde ister seniz yapa birsiniz ama biraz pahalı bir yöntemm.Kalay kaplama lehimin daha kolay yapmak için ve bakırlı yüzey oksitlendiği için koruma amaclı yapılır.kalay kaplamada daldırma yöntemini kullanıyorum,bu yöntemde p ve m adında kimyasal maddeler kullanılıyo bunları kimya malzemeler satan biyerde bulabilrsiniz p madesi suya benziyo ve tuz gibi bi yapısı var.M madesi ise biraz koyu ve keskin bi kokusu var, kartı yekrar temizleyin ve durulayın sonra p ve m maddelerini ayrı ayrı bi kaba koyun kartı ilk önce p maddesine daldırın ve biraz bekleyin,kartı çıkartın ve m maddesine daldırın ve kabı yavaş yavaş oynatın dalga oluştun ve kartım yavaş yavaş kalayla kaplandığını göreceksiniz.Kartı çıkatın ve durulayın elinizle sürterek temizleyin kayganlı yok oluncaya kadar sonra kartı kuru bi bez ile kurulayın kurulama esnasında kalay soküyo ise kartı tekrar bulaşık teli ile temizleyerek aynı işlemleri tekrarlayın, kalaay kurulama esnasında sökülmüyorsa kalay iyi olmuştur demek.Böylece baskı devre yapmımız bitmiştir...

_________________
Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger

Glorfiendel


İbreti Alem!


Kayıt: 24 Şub 2008
Mesajlar: 20
Şehir: Konya

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pzr Şub 24, 2008 10:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. 11. mesaj
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

sailorman57


Üye


Kayıt: 14 Nis 2008
Mesajlar: 21
Şehir: İçel-Mersin

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş May 29, 2008 12:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

cok güzel ya harıka bilgiler tesekkurler
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

eyupcantoker


Yeni Üye


Kayıt: 28 Oca 2010
Mesajlar: 2
Şehir: Samsun

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Cum Oca 29, 2010 6:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kıck drum ya bu seuper bıse aslına bakarsan benım hıc bı bılgım yok bunlar hakkında ama cok kolay gorunuor.yapmaya calısıcam bendesıtede yıne bı arkadasımız bass modıfıyesı yapmıstı bass ıcıne pedal monte etmıstı onun ıcın urasıcam bu yolla yapılacak sanırım bana yardımcı olursan cok sevınırım snake_snake_@hotmail.com eklersen sevınırım
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  


1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsinizGüvenlik Sistemi CBACK CrackerTracker
32254 saldırı girişimi engellendi.

Copyright © 2006 Müzik Fakültesi