Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

Gerçek sesini duymak?

Başlığa cevap gönder    -> Vocal
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

music_heart

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Cmt Hzr 02, 2012 6:03 pm    Mesaj konusu: Gerçek sesini duymak? Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaş öncelikle yeni üye oldum ben Merve herkese merhaba Smile
Soracağım şey şu;
Biliyorsunuz, sesimiz aslında duyduğumuz gibi değil. Peki gerçek sesimizi nasıl duyabiliriz? Kullandığım kayıt cihazı başkalarının da üzerinde kullanıp gördüğümün üzerine sesi çok farklı çıkarıyor. Yani telefon, kayıt cihazı vb. alet edavatlar dışında bildiğiniz bir yöntem var mı?
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

öylesinebirisi

Yeni Üye

MesajTarih: Prş Tem 26, 2012 3:31 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bunu bende merak ediyorum az önce sırf bunun için kaydoldum Smile
Başa dön

sensei

Üye

MesajTarih: Çrş Şub 13, 2013 3:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet ya bak güzel bir konuya değinmişsin. Bu konuda biri bizi aydınlatabilir mi?
Arrow Arrow Arrow Arrow

pastewhite

Üye

MesajTarih: Pzr Şub 17, 2013 11:09 pm    Mesaj konusu: Re: Gerçek sesini duymak? Alıntıyla Cevap Gönder

music_heart yazmış:
Arkadaş öncelikle yeni üye oldum ben Merve herkese merhaba Smile
Soracağım şey şu;
Biliyorsunuz, sesimiz aslında duyduğumuz gibi değil. Peki gerçek sesimizi nasıl duyabiliriz? Kullandığım kayıt cihazı başkalarının da üzerinde kullanıp gördüğümün üzerine sesi çok farklı çıkarıyor. Yani telefon, kayıt cihazı vb. alet edavatlar dışında bildiğiniz bir yöntem var mı?

Merhaba, merak ettiğiniz konunun gerçek sesinizden çok, sesinizi kaydeden cihazla ilgili olduğunu belirtmem gerekir. Sesin yapısını incelediğimizde, ses diye bir şeyin var olması için gereken 3 faktörün
-alıcı
-kaynak
-ortam olduğunu görürüz.

Buradan yola çıkarak şunu diyebiliriz: Bu 3 ortamın 3'ü de sizin kulağınıza gelen sesi etkilemektedir. Yani "gerçek sesinizi" duyabilmeniz, burada "kulak" olarak geçen "elektronik aygıt" yani sizin sesinizi algılayan kulağa bağlıdır. Aygıtınızın kayıt teknolojisi, diyaframı (mikrofonlarda bulunan hassas ve titreşim algılayan yapı) sesinizi nasıl kaydettiği ve dolayısıyla nasıl duyurduğuyla ilgili olacaktır. Yani kayıt vb. cihazınızın niteliği son derece önemlidir. Gerçeğe en yakın ses almak istiyorsanız, akustiği son derece hassas ayarlanmış bir ortamda kondenser (elektrik enerjisini durgun hâlde depolayan) mikrofonları tercih etmelisiniz. Bu aletler biraz hassastır. Etrafın sesini de çok alırlar. Hava şartlarından etkilenirler. Fakat bu mikrofonlarla sesinizin rengini net olarak duyabilirsiniz.

Ortam ve alıcı dışında ele almadığımız bir faktör kaldı: Kaynak. Bu kaynak sizsiniz. Sesinizin tüm özellikleriyle doğru bir şekilde ortaya çıkabilmesi için enstrumanınız olduğunu unutmamalı ve amaçlarınız doğrultusunda ve profesiyonel öğretmenler ışığında sesinizi geliştirmeye çalışmalısınız.

Gerçek sesiniz, gördüğünüz üzere ortama fazlasıyla bağlıdır. Bu yüzden ortamınızı ve alıcınızı gerçekten iyi seçmeye çalışın.

İyi akşamlar dilerim.
Başa dön

DeCRaN

Üye

MesajTarih: Cmt Ağu 10, 2013 11:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kulaklarımızı tıkayıp konuştuğumuzda duyduğumuz sesin asıl sesimiz olduğunu duymuştum Razz

CANBADDER

Yeni Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 4:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dijital olarak mikrofonun sesini kulaklığa vererek kesin çözüm alabilirsiniz.
Fakat analog olarak iş biraz zor, bir kere hocamız bir öğrencisinden bahsetmişti kendi sesini havada duymak için, yine dijitaldeki gibi 100 de 100 çözüm değil ama, bu öğrenci kulaklarının önüne kocaman kartonlar yerleştirmiş ve bunları düşmesin diye şapkasına bağlamış.

Bunun bir derece düşüğünü ellerinizi kulaklarınızın 1 parmak öne dik açıyla bakacak şekilde yerleştirirseniz de görebilirsiniz ki, kartonların boyu uzadıkça yakındaki sesleri duymak daha da zorlaştığından havadaki kendi sesinizi duyabilirsiniz.

Ama tabi ki mikrofona effect koymadan bu sesi daha da net duyabilirsiniz. Ayrıca dikkat ederseniz canlı performanslarda benim diyen vokalistlerin(akustik performans sergileyen ya da opera sanatçılarından bahsetmiyorum ki kimisi yine de kullanıyor) bile tek kulağında kendi sesi sanatçının enstrüman mixinden daha yüksek ayarlanarak duyması sağlanır.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz