Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:
 
  Şifre:
 
  Her ziyaretimde otomatik giriş yap
 

 [ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]
 


Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE
Fındıkkıran Balesi
 

Başlığa cevap gönder    -> Kültür / Sanat Haberleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

Outface


Üye


Kayıt: 21 Arl 2007
Mesajlar: 206
Şehir: İstanbul

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Çrş Oca 23, 2008 12:34 am    Mesaj konusu: Fındıkkıran Balesi Alıntıyla Cevap Gönder

Rus besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son balesidir. Küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan büyü-masal tarzı bir eserdir. İlk defa 1892’de St. Petersburg’da sahnelenen Fındıkkıran Balesi, yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve pek çok bale topluluğu tarafından yılbaşında sahnelenmesi gelenekselleşmiştir. Dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerinden birisidir.

Eserin Öyküsü Hakkında

Alman yazarı Ernst Theodore Amadeus Hoffmann değişik ülkelerdeki benzer halk öykülerinden yola çıkarak 1815'de Fındıkkıran ve Fareler Kralı (Der Nııssnacker und der Mâusekönig) adlı bir öykü yazmıştı. Aynı öyküyü ünlü Fransız yazar Alexander Dumas hem uyarlama hem çeviri şeklinde 1844'te yayınlamıştır. Dumas, Hoffmann’ın öyküsündeki kasvetli havayı yumuşatıp bir masal havasına bürümüştü. Öykü, 1846'da Chapman ve Hail Yayınevi tarafından İngiltere'de Holfmann'a ve Dumas'a atıfta bulunnadan yayınlandı.

Eserin Yaratılması ve İlk Sahnelenişi Hakkında

Fındıkkıran Balesi ilk defa 1892 yılında St. Petersburg Maryinski Tiyatrosu’nda sahneye konmuştur.

Uyuyuan Güzel Balesi’nin bir sene önce gördüğü büyük ilgi üzerine St. Petersburg'daki Krallık Tiyatroları'nın 1890’larda yönetmeni olan Ivan Vsevolojsky, Dumas'nın Fındıkkıran öyküsünün iyi bir bale eseri olabileceğini düşünmüş ve Krallık Tiyatrosu’nun bale yönetmeni Fransız asıllı ünlü koreograf Marius Petipa’dan bir bale yaratmasını istemişti. Petipa hazırladığı detaylı librettoyu besteci Çaykovski’ye verdi. Besteci, konuyu beğenmemesine rağmen görevi kabul etti.

Sürekli güvensizlik nöbetleri geçiren ve eseri yaratacak ilhamı bir türlü bulamayan Çaykovski, bu arada New York Carnegie Hall’in açılış temsiline orkestra şefi olarak davet edilmişti. New York’a giderken eserin 1. sahnesinin taslaklarını yanında götüren besteci, yolculuk sırasında konakladığı Paris’te yeni icat edilmiş olan çelesta adlı enstrümanın sesini ilk defa duydu. İlahi bir çınlama sesi çıkaran ve klavyeli vurmalı bir müzik aleti olan çelesta, Çaykovski’ye şeker perisi’nin müziği için ilham verdi ve günümüzde bu enstrümanın sesi tüm dünyada şeker perilerini ve Noel'i canlandırır hale geldi.

Petipa’nın eserin provaları sırasında hastalanması üzerine sahneye koyma işi asistanı Lev İvanov’a kalmıştır. İvanov, esere Petipa’nın koreografisinden farklı olarak Çaykovski’nin bestesini ön plana çıkaran Kar Taneleri Dansı ve Şekerleme Perisi’nin Dansı’nı kattı.

Gala gösterisi 18 Aralık 1892'de gerçekleşti ve başarısızlıkla sonuçlandı. Şeker perisi rolündeki balerin Antonietta dell'Era seyircileri memnun edemedi; ayrıca çizimler ya kasvetli ya da kaba bulundu. Eleştirmenler Fındıkkıran'ı hiç sevmediler. Bu başarısızlığa rağmen ilerki yıllarda çeşitli koreografların eserde uyarlamalar yaparak sahnelemeleri sayesinde bale, kaybolup gitmekten kurtuldu.

Eserin Rusya Dışında Sahnelenmesi Hakkında


Fındıkkıran Balesi batıda ilk defa 1934’te, Londra’da sahnelendi. Rusya’da 1914-1918 yılları arasında Maryinsky Tiyatrosu’nun genel müdürlüğünü yapan Nikolay Sergeyev, sahnelenen tüm baleleri bir çeşit notasyon sistemiyle arşivlemişti. 1918’de Rusya’yı terkedip Paris’e geldiğinde tüm ünlü Rus balelerinin yazılı şeklini batıya getirdi. Dame Ninette de Valois, kendisini Londra'ya davet edince Sergeyev, kutular dolusu bale kayıtlarıyla Londra’ya gitti ve daha sonra Saddler’s Wells Tiyatro Balesi adını alacak olan Vic-Wells Balesi ile çalıştı. Fındıkkıran’ı batıda ilk defa Vic-Wells Balesi sahneledi.

Fındıkkıran Balesi’nin başarıya ulaşması 1950’lerde gerçekleşti. Hem Londra Festival Balesi hem de New York Şehir Balesi, sıradan olmayan klasik bir bale sahneleme düşüncesiyle Fındıkkıran’ı güzel klasik danslar, iyi bir dekorla sahneye koydu ve başarı kazandı. O zamandan beri dünyanın her yerindeki bale merkezlerinde eser sahnelenmiş ve dünyanın en çok sahnelene bale eserlerinden birisi haline gelmiştir.

Fındıkkıran’ın Türkiye’de ilk sahnelenişi Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 1968-1969 sezonunda Ankara'da gerçekleşmiş, baleyi Dame Ninette de Valois sahneye koymuş, koreografik düzenlemesini Richard Glasstone, Ivanov'un özgün koreografisine bağlı kalarak yapmıştır.

Fındıkıran Balesi’nin Sahneleri


Parti Sahnesi

Stahlbaum ailesinin evinde yeni yıl partisi verilmektedir. Clara ve erkek kardeşi Fritz ile anne ve babaları dev yılbaşı ağacının altında dostlarıyla eğelenirler. Gizemli Vaftiz Baba Drosselmeyer çocuklar için bir çuval dolusu oyuncakla gelir. En güzel oyuncak, Clara’ya hediye edilen Fındıkkıran’dır. Kıskanan Fritz, oyuncağı kırar ancak Drosselmeyer tamir eder. Parti sona erdiğinde aile yatmaya gider ancak Clara Fındıkkıran’ı görmek için ağacın altına gelir. Kollarında Fındıkkıran ile uykuya dalar.

Savaş Sahnesi


Gece yarısı, garip şeyler olmaya başlar. Clara fare sesi sesi duyarak uyanır. Oda, Fareler Kralı’nın önderliğindeki bir fare ordusu ile dolar. Clara kaçmak ister ancak dev fareler onu durdurur. Öte yandan odadki oyuncaklar da canlanır Fındıkkıran komutasındaki kurşun askerler Fareler Kralı’nın ordusu ile savaşır ve ölür. Clara’nın terliğini Fareler Kralı’nın başına atmasıyla kral ölür ve komutanlarının cesedini taşıyan fareler odayı terkeder. Clara’nın Fındıkkıran için döktüğü gözyaşları onu canlandırır. Bir prense dönüşen Fındıkkıran, Clara’yı kendi ülkesi Karlar Diyarı’na götürür.

Karlar Ülkesi

Karlar Ülkesi’nde Prens ve Clara, kar tanelerinin dansı ile karşılanırlar.

Şekerleme Ülkesi


Clara, prensin eşliğinde Şekerleme Ülkesi’ne gider. Şeker Perisi’ne farelerle yaptıkları savaşı anlatırlar. Peri, onları ödüllendirmek için kutlama dansları sunar.

  • İspanyol Dansı
  • Arap Dansı
  • Rus Dansı
  • Çin Dansı
  • Mirliton Dansı
  • Çiçeklerin Dansı
Son olarak prens ile Şekerleme Perisi birlikte dans ederler.

Rüyanın Sonu

Clara, rüyadan uyanır ve kendisini Fındıkkıran’ı ile beraber evlerinin salonundaki yılbaşı ağacının altında bulur.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Sponsor

klara


Üye


Kayıt: 09 Arl 2007
Mesajlar: 20
Şehir: Niğde

Cinsiyet: Cinsiyet:Bayan

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş Oca 24, 2008 11:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bilmediğim bişeyi daha öğrendim teşekkür ederim Smile
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

ganima


Üye


Kayıt: 13 Oca 2007
Mesajlar: 22
Şehir: İstanbul

Cinsiyet: Cinsiyet:Bayan

Durumu : Offline

MesajTarih: Pzr Şub 03, 2008 4:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu eser bu aralar istanbul akm'de sahneleniyor. gayet etkileyici ve başarılı olmuş bence. izlemek isteyenlere duyrulur.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Leo Delibes


Üye


Kayıt: 12 Hzr 2007
Mesajlar: 86
Şehir: Ankara

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Şub 18, 2008 2:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben Ankara Opera Sahnesi'nde izledim ancak 1 kez izkeyebildim, zira en arka sıralardan bile bilet bulabilenler kendilerini özel hissetmeye başladı... Çok beğendim, genelde Slav besteciler dinlemezdim ama Fındıkkıran'ı izledikten sonra Shostakovich bile dinlemeye başladım. İyi ki izlemişim o gün. eller havaya
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

alimik


Üye


Kayıt: 27 Şub 2008
Mesajlar: 21
Şehir: Bartın

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Çrş Şub 27, 2008 7:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sıkıcı beee
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

sezgininceel


Üye


Kayıt: 25 Hzr 2007
Mesajlar: 25
Şehir: İstanbul

Cinsiyet: Cinsiyet:Bay

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş Şub 28, 2008 6:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

faydali bilgiler.. cok tesekkurler paylasimin icin.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

pro_agressive


Üye


Kayıt: 04 Arl 2006
Mesajlar: 21

Durumu : Offline

MesajTarih: Pzr Mar 09, 2008 6:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

izlemeli sağoll..
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

xxx555


Üye


Kayıt: 09 Nis 2008
Mesajlar: 23
Şehir: Ankara

Cinsiyet: Cinsiyet:Bayan

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş Nis 10, 2008 7:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İzlemek nasip olmadı bir türlü
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  


1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsinizGüvenlik Sistemi CBACK CrackerTracker
19838 saldırı girişimi engellendi.

Copyright © 2006 Müzik Fakültesi