Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

Finale'de serbest ölçü..?

Başlığa cevap gönder    -> İstek / Öneri / Eleştiri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

Emrah7

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş Mar 18, 2010 2:02 pm    Mesaj konusu: Finale'de serbest ölçü..? Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba. Finale'de şarkı içinde ve şarkı sonunda serbest ölçü yapmak istiyorum ancak henüz nasıl yapıldığını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Hoşçakalın.
Sponsor

monte

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Cmt Mar 20, 2010 9:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Daha önce yurtiçi-yurtdışı çeşitli forumlarda araştırdıklarımdan çıkardığım sonuç: Finale’de serbest ölçü için direk bir çözüm yok. Ancak dolaylı yoldan serbest ölçü oluşturabilir.
Bu noktada ilk akla gelen çok büyük bir ölçü tanımlayıp eseri tek bir ölçüymüş gibi yazmak.
Ancak bu durumda finale’ bütün eseri tek ölçüye (en iyi ihtimal tek satıra) sığdırmak isteyeceğinden (ölçüyü parçalamadığından, yani satırda ölçü devam çigisi koyup devam etmediğinden, (bu benim gözlemim, belki de parçalıyordur)) görsel açıdan hiç hoş olmayan bir durum ortaya çıkar.
Çözüm:
Bu durumda başta büyük bir ölçü seçip, eseri yazmaya başlayıp, görsel olarak bir satırın dolduğunu yeni bir satıra geçmek gerektiğini hissettiğinizde (Her satırda bir ölçü olacak şekilde düzenlendiğini varsayıyorum - “mass edit tool” seçili iken ctrl m ve 1 değeri girilmiş olsun) ikinci satıra (aslında ikinci ölçüye !) geçip devam etmek gerekir.
Finale 1. satırda (ölçüde !) ölçüyü es’lerle dolduracaktır. Problem değil.
Önce birinci satırda yazdığınız kısmı saymalısınız, kaç birim olduğunu belirlemesiniz. 1. satırı “time signature tool” seçili iken çift tıklayarak, (rebar music seçeneğindeki seçimi kaldırarak) saydığınız ölçüyü girip (örneğin 23/16’lık) ilk satırın ölçüsünü belirleyelim.
Bu durumda fazlalık es’ler nota yazım alanından sağa taşıp kötü bir görüntü oluşturacaktır. Problem değil, çözümü var.
Bu şekilde her yeni satırda (ölçüde !!) yazdığınız kısmı sayıp rebar music seçili değilken ölçü belirleyip devam ediyoruz.
En son bütün eseri bitirdiğimizde görüntüde serbest ölçü ile yazılmış bir eserde görmek istemeyeceğimiz, aşağıdaki problemler olacaktır:
Her satırda ölçü çizgileri, fazlalık esler, ölçü isimleri.
Son olarak da bunları çözelim:
“Staff tool” seçili iken ilgili anahtarı ya da tümünü seçerek (köşesindeki kareye çift tıklayarak) staff attributes ekranından gösterilecek öğeler (item to display) kısmından bazı seçenekleri göstermeyeceğiz.
Bunlar: Sırasıyla Barlines, Rests, Time signatures.

Sonuç olarak Finale’de dolaylı yoldan, tam istendiği gibi serbest ölçüde bir eser yazılabilir. Üstelik problemsiz olarak, yadığınızı dinleyebilirsiniz.

Bu anlattığım yolu, Finale 2005’te sorunsuz kullanabiliyorum. Diğer versiyonlar için de benzer bir şey uygulanabilir diye tahmin ediyorum.

Umarım işinize yarar.

Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz