Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Cemal Süreya

Başlığa cevap gönder    -> Edebiyat
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

Outface

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Cum Arl 21, 2007 2:06 am    Mesaj konusu: Cemal Süreya Alıntıyla Cevap Gönder

1931 yılında Erzincan’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi (1954), Maliye Bakanlığı’nda müfettiş muavini ve müfettiş olarak çalıştı. 1965’te istifa ettiyse de 1972’de Ankara’da yine aynı işe döndü. Bir ara İstanbul’da, Darphane Müdürlüğü yaptı.

İlk şiiri, Mülkiye Dergisi’nde (Ankara, 8 Ocak 1953) çıkan Cemal Süreya, buluşları ve söyleyiş biçimiyle, İkinci Yeni Şiiri’nin karanlığını giderdi; gelenekten yenilik yarattı; zarif, parıltılı şiirler yazdı. Kendi adıyla ya da Osman Mazlum imzasıyla, şiir üzerine yazıları, eleştirileri de aranan yazılar oldu.

Aylık Papirüs Dergisi’ni üç kez çıkardı. Nisan 1977’de, Ankara’da çıkmaya başlamış aylık edebiyat dergisi Türkiye Yazıları’nın yönetmeniydi ama 3. sayıda dergiyle ilişkisini kesti.

İlk kitabını (Üvercinka) 1958’de, ikinci kitabını (Göçebe) 1965’te, üçüncü kitabını (Beni Öp Sonra Doğur Beni) 1979’da yayımlandı. Bunları, Güz Bittiği (1988) ve Sıcak Nal (1988) adlı şiir kitapları izledi.

İlk üç kitabındaki şiirleri, yeni ilâvelerle 1984’te yeniden yayımlandı: Sevda Sözleri (Toplu Şiirler, Uçurumla Açan adlı yeni bölümle). Şapkam Dolu Çiçekle (1976), Günübirlik (1982) bir takım denemeleri toplayan eserleridir.

Üvercinka ile Yeditepe Şiir Armağanı’nı, Göçebe ile Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü’nü, son iki kitabıyla da Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü kazandı.

On Üç Günün Mektupları (1990), 99 Yüz (İzdüşümler-Söz Senaryoları, 1990), Folklor Şiire Düşman (1992), Uzat Saçlarını Frigya (1992), dergi ve gazete yazıları Paçal (1992), ‘Oluşum’ da Cemal Süreya (1992), Papirüs’ten Başyazılar (1992) eserlerinden bazılarıdır. Çocuklar için yazdığı yazıları ise “Aritmetik”, “İyi Kuşlar”, “Pekiyi” (1993) adlarıyla yayımlandı ve adına bir şiir ödülü düzenlendi.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Sponsor

sekaheo

Üye

MesajTarih: Prş Şub 21, 2008 2:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cemal Süreya' dan tek bir dize:

KEŞKE YALNIZ BUNUN İÇİN SEVSEYDİM SENİ

What'd you say

Yeni Üye

MesajTarih: Cum Oca 21, 2011 2:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

iki çay söylemiştik orda, biri açık,
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni...
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz