Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

Çello'ya başlamak

Başlığa cevap gönder    -> Özel Ders Verenler - Almak İsteyenler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

aytacf

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Prş Tem 05, 2007 2:55 pm    Mesaj konusu: Çello'ya başlamak Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba,

yaklaşık 7 senedir gitar çalıyorum, herhangi bir eğitim tecrübem yok (ilk 1 ayki penali pop gitar metodu eşliğindeki başlangç eğitimini saymazsak). bilgisayar teknolojileri de kullanarak beste çalışmaları yapıyorum. solfej bilgim oldukça vasat. ama düzenli bir ders'e başlasam bir iki haftada nota okumayı kıvırabilirim gibi geliyor. yaptığım şarkılarda çello kullanmak istiyorum, dinlediğim şarkılara eşlik etmek gibi isteklerim de var. kısacası, çello'yu genel olarak kullanmayı öğrenmek, ve çeşitli tekniklerini öğrenmek istiyorum. ama süper süper çello çalıcam konservatuar sınavlarına ilerde girecem diye bir motivasyonum şimdilik yok. yaşım 22. arzuladığım seviyeye gelmek için başlamaya geç olduğunu düşünmüyorum. mutlaka derse ihtiyacim var ancak. tünel tarafında bir kaç çello fiyatı sordum ve satın alma aşamasında bile kesinlikle yardıma ihtiyacım olduğunu farkettim, sonuçta aletle ilgili hiç bilgim yok. uzun girişten sonra meraklarım:

1)istanbul'da özel ders verebilecek kimseler var mı?
2)yoksa benim motivasyonum ve isteklerime cevap verebilecek bir müzik okulu var mı bildiğiniz?
3)ben hiç çellodan anlamadiğim için, atiyorum asıl enstrumanı keman olan birisinden ders almak ne kadar doğru olur (elbette kişisine göre değişecektir ama, atıyorum keman dersi veren bir müzik okuluna gittim diyelim, keman dersi yazıyor çello yazmıyor, soruyorum ve bana gel sen biz çello dersi de veriyoruz fazla talep olmadığı için afişimize koymadık türünden şeyler söylüyorlar - böyle bir ticarethane mantığıyla başlamak beni yapacağım işten soğutacaktır.
4)perdesiz enstruman hiç çalmadığım için şöyle bir soru işareti var kafamda, çello üzerine perde referans işaretleri koymak yanlış mıdır, öğrenme sürecinde işimi kolaylaştırmaz mı, çellocular arasında penayla bas çalan basçılara karşı olan kin gibi bişiler var mıdır (tam aynı şey değil ama) müstakbel çello hocam'ın bana olan güveni sarsılır mı ilk sorularımdan bir tanesi böyle bir şey olsa ?

şimdilik aklıma gelen önemli sorular bunlar, şimdiden çok teşekkür ederim bu uzun yazıya tahamülünüz ve yardımlarınız için
sevgiler
aytaç
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

violin melike

Fakülteli (6)

MesajTarih: Prş Tem 05, 2007 3:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

birincisi kendisi malatyada ama alper 44 isimli üyemiz çelloda iyidir en azından satın alma aşamasını falan ona sorabilirsin

asıl enst keman olan birinden der almak bu konuda yorum yapamayacagım üstadlar bilir ama bence çello olan birinden alsan daha verimli olur bunu söyleyebilirim

referans işaretleri koymak kesinlikle yanlıştır tehlikeli ve yasaktır Twisted Evil ezber yok Exclamation

valla tanıdığım çellocuların çogu bass gitar çalıyor zaten kin falan ben senden duyuyorum yanlış düşünüyorsun bence

referans işaretleri dediğini duymayayım bi daha kendini kandırırsın hocayı değil ki bütün ögretmenler buna karşıdır solfej konusuna gelincede 3569852 söylediğim üzere bol bol bona yap solfej kitabı al çalış http://www.muzikfakultesi.com/portal/viewtopic.php?t=7468 buyur surayıda incele inşallah yardımcı olabilmişimdir bu arada fakültemizede hoşgeldin keyifli zamanlar WinkWink

aytacf

Yeni Üye

MesajTarih: Prş Tem 05, 2007 5:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

teşekkür ederim melike, bahsettiğin kitabi en kisa zamanda inceleyeceğim. saniyorum ders alirken nota takibi mutlaka gerekecek (öbür türlüsü, bir şeyler dinleyip kulaktan çalarak olan ders pek mümkün gözükmüyor)

bas - çello ilişkilendirmesini ben biraz abuk anlatmışım. çello çalan bas çalmasin diye bişi elbette yok. dediğim şuydu: bas'ta çok dominantça olmasa da, parmakçı bir takım basçılar penayla çalıp, parmakla çalmayı beceremeyen basçıları ti'ye alırlar. benim sorumsa, benzer bişi çelloyu hakkıyla perdesizmiş gibi çalanlar, referans noktası koyan bir takım acemilere hahaha yaparlar mı (sorunun cevabı elbette daha basit, yaparlar, ama daha çok merak ettiğim, müstakbel çello hocamın bunu nasıl karşılayacağıydı) ben sorumun cvabını aldım, referans kullanma fikrini rafa kaldırdım. çello çalanlarin bas çalanlara kin duyması gibi bir önerme çıkmasından dolayı da özür dilerim : )
sevgiler
aytaç
Başa dön

violin melike

Fakülteli (6)

MesajTarih: Cum Tem 06, 2007 1:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana Wink

virtuosoviolin

Fakülteli (1)

MesajTarih: Pzr Tem 08, 2007 3:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bişey söylemek isterim. ben mesela keman çalıyorum ama çello dersi verebileceğimi sanmıyorum. aynı şekilde kemanda ne kadar usta bir hoca olursa olsun bence sen yine de bir çello hocasından ders al, ikisinin aynı şey olmadını düşünüyorum. Mesela en basitinden yay tutuşunda bile farklılık var.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

luthier0

İbreti Alem!

MesajTarih: Pzr Tem 08, 2007 3:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selam, İşte sürekliliğin garanti olmadığına göre ucuz ama teknik açıdan kusurlu olmayan bir enstrüman al. Teknik açıdan kusursuz olursa sonra değiştirdiğinde zorluk çekmezsin.

Müzikte kulağın ne kadar iyidir? Çıkardığın seslerin doğruluğunu anlayabiliyorsan perdesiz bir enstrümanda zorlanmazsın ama çözemiyorsan işin tamamen parmak hizalamaya kalmış, bu durumda cello üzerine referans işaretler koyman mantıklı olur (tuşe üzerine kurşun kalemle koyarsan daha sağlıklı olur).

İleri düzey bir kullanıcı değilsin, ilk derslerin anahtara alışmak, yayı kullanmak ve parmakları yerleştirmek üzerine kurulu olacaktır, bu yüzden illaki bir cellistten ders almak zorunda değilsin, yay tekniklerini bilen birinin (keman, viyola....) ilk etapta sana yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Dediğim gibi başında olduğuna göre, herşeyin ucuzundan takıl....

Bilgisayarla beste yapabildiğine göre notalarla aran iyi olmalı, sana ders verecek nitelikli bir yer bulursan aşk olsun! Çünkü temelde kursların mantığı ve kursu verenlerin düzeyi bellidir. Belirgin bir gelişme için bence bu işi bilen biriyle çalışmakta yarar var. (Özel olarak) Ben de yıllarca besteleme ve armoni üzerine bana yardım edebilecek birilerini aradım ama birkaç basit soruma bile net cevap alamadım. Sana tavsiyem nota kolay iştir, teorik olarak bence kendini tamamla derim... hiç değilse kursların yapıp para isteyeceği birçok noktayı aşmış olursun, birşeyler öğrenip öğrenmeyeceğini anlayabilirsin. Taleplerini istismar edebilecek çok yer var. O yüzden dikkatli olmalısın... Ben notaları, ölçüleri yani teoriyi kendi kendime öğrendim, kemanı da öyle kitaplardan filan... Şimdi birisi bana ders vermeye kalkacak olsa bu işten anlayıp anlamadığını hemen söyleyebilirim. Sıkıntılarını okuduğumda durumunu kendime benzettim, o yüzden sana yardımcı olabilecek birilerini bulursan şanslısın demektir.

Kolay gelsin...
Başa dön

alper44

Kategori Moderatörü

MesajTarih: Cum Tem 13, 2007 10:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Violonsel ve keman ikiside yaylıdır ama keman bilen birisinin viyolonsel dersi olmaz be yay tekniği dışında sol el tutuşu tamamen farklıdır yani aralıklar gayet farklı parmak numaraları falan.Çello dersini anadalı çello olan birinden almak daha iyi olur yani.Bende bass çalıyorum ve pena ile çalanlara karşı duyduğum bir kin falan yok kendi adıma konuşacak olursam başkalarını bilmem ama benim tanıdığım çello ve bass çalanlar bassı normal teknikle çalıyolar pena falan kullanmıyolar.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

alper44

Kategori Moderatörü

MesajTarih: Cum Tem 13, 2007 10:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ve zaten lüthier abimiz gerekli açıklamayı yapmış oldu bana pek gerek kalmadı
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

yumoş

Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 01, 2007 12:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhabalar! ben de aranıza yeni katıldım ve bu başlığı atan arkadaşla müzik yolculuğumuz paralel. ben bi grupta vokalim kendi şarlkılaımızı yapıyoruz. çelloyu kullnmak istiyoruz biz de müzklerde. Ama benim asıl amacım çello çalmak öyle bi fark var, çocukluk hayalim yani. Bi çellom var. Hatta bi ay kadar ders de aldım ucuza bulmuştum. istanbuldaki dersler çokkk pahalı!!! ben 10 saatini 300 milyona almıştım ki toplamda 14 saat falan ders aldım. paragöz olmayan çok tatlı bi hocam vardı: burcu.şuan en azından. başlığı atan arkadaşım eğer çello alacaksan tüneldeki çakllara inanma sakın, yanında bilen birisiyle git. ben almıştım kütük gibiymiş mesela canlı olarak başka bi çello sesi duyunca anladım. ayrıyetten şan solfej dersiyle başlayıp jazz vokal dersleriyle vokalimi olabildiince üs seviyeye taşımak istiyorum, istiyorum fakat bu kadar şeye para yetirmek imkansız!!!! solfeji kendimiz hallettik diyelim, jazz meselesi nolcak? neyse kısacası ben de anadlu yakasında çello dersi arıyorum...
Kalbimin ateş-i mukaddesine.
Başa dön

orfejunior

Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 01, 2007 2:40 am    Mesaj konusu: çello dersi ankara Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba, ben Ankara'da çello dersi vermekteyim ancak İstanbul Tünel'de ASA MÜZİK'den sürekli alış veriş yapıyorum.Sahibi Mehmet Bey birde Hayrettin Bey var, ellerindeki çello ve aksusuarları gayet hesaplı ve kaliteli.Görüşmeni tavsiye ederim.Bu arada Ankara'da çello dersi almak isteyen olursa bana ulaşabilirler, Kızılay'da bir müzik dersanesinde ve özel okulda öğretmenim. Dersler evde veya dersanede olabilir. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi,Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi,Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği mezunuyum.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Üyenin web sitesi

orfejunior

Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 01, 2007 2:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu arada sanırım Yumoş'un bahsettiği para göz olmayan hoca benim!!!
www.orfejunior.blogcu.com adresine gir ve öğrencilerim linkini tıkla,orda tüm öğrencilerim hakkında yazdığım yorumlarım var,sanırım kendini orda bulacaksın. bir YUDUM öğrencim Smile
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Üyenin web sitesi

yumoş

Üye

MesajTarih: Prş Ağu 02, 2007 9:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gül ne tatlı olmuş sayfan öyle... walla ben bu aralar pek kimsenin kafasını şişiremiyorum maalesef, senin gibi iyi bi hoca bulsam da başlasam keşke yeniden derslere. bi de susturucu almak lazım sonra yurtta güvenlikler basıyo odayı Confused
Kalbimin ateş-i mukaddesine.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız