Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

keman çalmak için yeteneğinin mi olması gerek
Bu Bölümün Tüm Sayfaları | Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki  

Başlığa cevap gönder    -> Keman
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

paryosa

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Pts Hzr 16, 2008 10:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bencede kulak çok önemki 3aydır keman çalmaya çalışıyorum ve ders almadım buna rağmen çalışınca oluyor yani hali hazırda 10parça çalmaya çalışıyorum ki ustalar gibi olmaya bilir ama bu beni mutlu ediyor herşeyden öte en önemliside kemanı sewmek galiba çirkin sesler çıkarsa bile onunla gurur duymak Wink
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

alper_ist

Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 18, 2008 6:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

keman yetneğin we çalışmanın birleştiği noktadır dostum..bn 16 yşndayım 9 yıldır çalıyorum..sonuçta otursan fzği kmyayı trhi her dersi öğrenirsin ama bu iş 4te 3 yetenek işi...yeteneği 0 olan biri imkanı yok keman çalamaz...

ZeusMetieta

Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 22, 2008 11:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence yetenek de gerçekten önemli.
Bir solist ile normal kemancı arasındaki fark ya çalışmalarından kaynaklanır (eşit yetenekteyseler) , ya da yetenekten ( eğer eşit çalışdıysalar )
Başa dön

hilary_sims

Üye

MesajTarih: Sal Hzr 24, 2008 11:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bence çalışmakla ilgili.yetenek bana zamandan kazanım gibi geliyor.yani yetenekliysen daha kısa sürede kavrarsın ama çalışmadıktan sonra yeteneğin önemi yok
Başa dön

dygflute91

Aktif

MesajTarih: Pzr Tem 06, 2008 2:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

MooN_LighT yazmış:
yeteneğin olmadan 88 yıl da çalışsan beceremezsin. çalışma elbette önemli bir etmendir ancak sanıyorum başta yetenek gelir. kemanımı okula götürdüğüm bir gün arkadaşın biri eline aldı kemanı ve 5 dakika sonra ağrı dağın efsanesini çalmaya başladı. evet eline ilk alışıydı. tabi tek tel üzerinden ancak baya da çaldı. ben de elime ilk alışımda türkiyem parçasını çıkarmıştım.

herkes kulaktan çalmak zorunda değil notaya bakarak çalıp da mutlu olur eğer kişi enstrüman çalmak istiyorsa

udiemre

Aktif

MesajTarih: Pzr Tem 06, 2008 2:24 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

daha önce böyle bir konuda yazmistim görüslerimi yine yazayim dedim
bence yetenek ve çalisma birbirinden ayrilamazlar.ikisi bir olmali. düz müzisyen matigi ile bakarsak evet çalismak kisiyi bir seviyeye getirir ama asla "en" olamaz.
bu geçmistede böyle olmustur,günümüzdede böyledir,gelecektede böyle olacaktir.tarihteki bütün büyük müzisyenler deli gibi yetenekli kisilerdir,birde bunun yanina çooooook çalismayi koymuslar allah yürü ya kulum demis güll laylay
Başa dön

ksilafon

Üye

MesajTarih: Çrş Tem 09, 2008 10:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

önce çalışma sonra yetenek bence

violin95

Üye

MesajTarih: Sal Tem 15, 2008 11:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kalikarnas yazmış:
slm! ben size bir şey sormak istiyorum yeri gelmişken,ben önceden 1 aylık bir keman kursuna gitmiştim;ancak hocanın asabi olması nedeniyle oradan ayrıldım(1 ay dediysem haftada 1 gün yani ayda 4 kere),şimdi ise okulumdaki müzik öğretmenim bana keman dersi veriyor ve çok iyi olmasa da 4 parça çalabiliyorum,daha iki ay oldu onunla çalışmaya başlayalı sizce bu normal mi? yoksa parçaya geçmeden önce daha mı çok çalışma yapamam gerekiyordu? Confused

ßen 3 tane farklı keman öğretmeninden ders aldım ve şunu çıkarttım bazı öğretmenler ilk önce çok etüd çalışma yapıyor ve parçaya geçiyor bazıları ise direk bildiğimiz parçalara geçiyor çünkü bildiğimiz bir parçayı çalarken parçayı bildiğimiz için nerede hata yaptığımızı daha iyi anlıyoruz senin öğretmeninden direk parçaya geçmiş..Bnce normal bi sorn yok Gül Wink
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

yekmurg

Üye

MesajTarih: Prş Tem 17, 2008 6:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Önce müzik sevgisi, sonra çalışma, ve yetenek. Gül

Miranda1907

Üye

MesajTarih: Prş Tem 17, 2008 11:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

En başta yetenek gelir tabikii. Ama hiçbir şey tek başına bir anlam taşımaz.
Ben keman dersinin 3. gününde yani 3. saatinde hatırla sevgiliyi çalmıştım. O kadar çok çalışmışlığım yokturda.
Benim önerim keman gibi piyano gibi müzix aletlerini çalmadan önce kolay aletlerden başlayıp nota bilgisi edinin (şu kulak meselesi ) Mesela flüt ile başlayabilirsiniz Wink) Bence iyi bi başlangıç...

______
Saygılar.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

pessimist

Üye

MesajTarih: Çrş Nis 01, 2009 5:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sesleri duyuyorsan kulagın vardır yetenek meselesine de inanmıyorum yetenek dedikleri şey bence yapmak isteme duygusudur kimse istemediğin birşeyi yaptıramaz gerikalan da çalışmadır büyük virtüözler günde 15 saatini ayırdıgını söylemişler bir klavyeye bakmadan yazı yazmak neyi gerektirir önce bakarak tuşların yerlerini ögrenirsin bakarak hzlı yazmaya başlarsın bakmadan yazanlara şaşırarak bakarsın gün gelir sende başlarsın bakmadan yazmaya... kemanada bilgisayar kadar vakit harcarsanz 6 saat çok rahat başarırsınız çok fazla sabırlı olmak şart ve keman çalmak içinde kesinlikle fiziksel beden egzersizleri gerekir

virtuosoviolin

Fakülteli (1)

MesajTarih: Pts Nis 06, 2009 10:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

günde 15 saat de çalışsan ben yine de bir parça da olsa yetenek mutlaka gerektiğine inanıyorum perdesiz enstrümanlar için özellikle. kulağınız yoksa 24 saat çalışın farketmez mesela.. herkes müzik aleti çalabilir ama herkes müzisyen olamaz, müzik yapamaz. sadece kendine yetecek, zevk alacak, boş zamanlarını değerlendirecek kadar çalabilir. amaç buysa sorun yok. ama yeteneğiniz yoksa profesyonel düşünememek lazım. sonradan üzülmemek için.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

MagicViolin

Üye

MesajTarih: Pts Nis 13, 2009 9:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence hem yetenek hem kulak olmasi gerek .. KESINLIKLE!Gül

CoBRaGFB

Üye

MesajTarih: Sal Nis 14, 2009 7:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yetenek ama çalışmak daha öncelikli ayrıca sen kendine yeteneksizim diyemessinki bunu zaman gösterir bence sen biraz sabırsızsın =)

bircepica

Üye

MesajTarih: Pzr Nis 19, 2009 10:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben de yeteneğin gerekli olduğunu düşünenlerdenim.Çünkü yaylılar ailesi(keman,viyola,viyolonsel için) perdesiz ensturmanlardan oluşuyor ve milim fark bile notanın yanlış basılmasına neden oluyor.Eğer kişi bunu duyamazsa;örneğin do yerine dodiyez basılacak ve kişi do ya bastıysa;kulağı olmayan birinden bunu ayırd etmesini bekleyemezsiniz.Parçanın gidişatını da etkileyecektir bu muhakkak.O yüzden daha çok perdesiz müzik aletlerinde iyi bir müzik kulağı şart..
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger

ertesi

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Nis 26, 2009 6:43 pm    Mesaj konusu: ORTAÇAĞDAMI YAŞIYORUZ? :) Alıntıyla Cevap Gönder

ARKADAŞLAR ARTIK ENSTRUMAN ÖĞRETİMİ O KADAR STANDARTLARA OTURTULMUŞ Kİ BİRAZ ANAYIŞ VARSA İSTEMEDEN ÖĞRETİYORLAR ADAMA HA KİŞİSEL KABİLİYETİNİZ SİZİ UZMANLIK SEVİYESİNDE BELLİ EDERMİ BİLEMEM AMA GÜNÜMÜZ EDUCATION YÖNTEMLERİYLE AMATÖRCE HER TÜRLÜ ENSTRUMANI ÖĞRENMEK MÜMKÜN
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger

bugrakeskin

Üye

MesajTarih: Pts Nis 27, 2009 8:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben %99 çalışmak %1 yetenek mantıgına kesinlikle katılmıyorum.

özellikle keman yetenek ve kulak işi. doğru dürüst kurslar bile bu kriterlere göre öğrenci kabul ediyorlar kemanda.

6 ay dedin sanırım çok büyük bir süre.

moralini kesinlikle bozmak istemem sakın yalnış anlama ancak keman gerçekten yetenek işidir. 10 senede çalışsan yeteneğin yoksa anca tuşların yerini ezberleyip bi parça çalabilirsin.

kemanda yeteneğin yoksa eğer, başka enstürmanlara yönelmen bence senin için en mantıklısı olacaktır. hem hevesin kırılmaz hemde boşa vakit harcamazsın.

ben bağlama ile başladım, bağlama çalan arkadaşımı 1 hafta boyunca izledim ve akabinde 1 hafta sonra parça çalabilir hale geldim bağlamada.

sonrasında kemana ilgim oldu. keman aldım ve elime alır almaz dinlediğim her parçayı çaldım. tabiki profesyonel değil. keza klavye / org da da öyle. Sadece kulağım sağlam.

ancak bu kadarı geliyorsa bir eğitim sürecinden geçtikten ve çok sıkı çalıştıktan sonra profesyonel olarak çalabiliyosun.

lütfen moralini bozma, eğer yetenek yoksa bu iş olmaz.

dotunusa

Üye

MesajTarih: Sal Hzr 02, 2009 12:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bence yarı yarıya %50 yetenek %50 çalışmak ben bu yeteneğimi keşfetmeseydim kemenı elime alır almaz 8 ayda konsere çıkamazdım arakadaşlarım vardı benden fazla çalışıyodu ama hoca beni hep seçerdi sololar için ayrıca 15 yaşında başladım 2 yıldır çalıyorum Bravo

KEMANİnejdet

Fakülteli (1)

MesajTarih: Sal Hzr 02, 2009 12:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

her zaman savunduğum ve söylediğim gibi

"Yetenek eğitimle terbiye edilmedikçe kuru bir gürültüdür."

gerisini siz düşünün Gül

Kendinize inandığınız kadar inanın...
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Üyenin web sitesi

interpreter89

Üye

MesajTarih: Cum Hzr 12, 2009 12:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hangi keman virtuozunun biyografisini okuduysam keman calmaya 4,5,6 gibi cok kucuk yaslarda baslamislar.Zaman ve emek gercekten onemli.Tabi yetenek de oyle.
Bir sorum olacak:keman calmak icin el ve parmak yapisi nasil olmali?
Başa dön

brkyrdqn

Yeni Üye

MesajTarih: Cum Hzr 12, 2009 11:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bn 6 yıldır keman çalıyorum. keman hocam parmak yapımın keman tellerinin hepsine erişip erişmediğine bakarak aldı benimle aynı zamanda başlamak isteyen kuzenimin parmak yapısını yerterli bulmadı be büyümesi gerektiğini söyledi. keman virtuozlerinin kemanları çyrek keman olabilir tam olarak bilmiyorum...
Başa dön

irfan3535

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Şub 05, 2012 10:55 pm    Mesaj konusu: keman Alıntıyla Cevap Gönder

Başa dön

irfan3535

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Şub 05, 2012 10:59 pm    Mesaj konusu: keman Alıntıyla Cevap Gönder

bence keman çalmak yetenek işi ben 6 aydır çalıom ve 3 ayda şarkı çalmaya başladım hafta da bir yada iki kere 15 dk çalışıom bana yetio Gül
Başa dön

ebuş

Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 18, 2012 10:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben yaza kadar bir kursa gitmeyi düşünüyorum haftada 1 saat sizce ne kadar ilerleyebilirim yani 2,5 -3 ay ne kadar ilerleyebilirim Embarassed
Başa dön

mthnccn

Üye

MesajTarih: Prş Nis 19, 2012 2:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yetenek diye birsey yoktur kabiliyet vardır.Müzik kulağımiz doğuştan gelmez ilk doğduğunuz andan itibaren müzik kulağıniz oluşmaya başlar ama kabiliyet işi genetiktir eğer kemanda 1senedir kursa gidipte hala bir parça çalamayanlar varsa üzgünüm ama bıraksınlar.Keman yüksek derecede kabiliyet ister tabi diğer yaylılarda ancak eğer kulağıniz varsa başka aletlere yönelin ayrıca kulağı sağlam olan insana kurs gereksizdir tabi meslek olarak icra etmek isteyenlere nota bilgisi şart olduğundan daha iyi kavramaları için iyi bir hocadan ders almaları şarttır.Yetenek saçma sapan bir kelimedir doğrusu kabiliyettir.Yetenek kelimesi o insanı yüceltmek gibi birsey oluyor.Kabiliyet doğuştan gelir ve bebekliğimizden itibaren gelişir.Ne kadar bunu erken anlayabilirsek hayatta başarılı olmamız okadar yakındır.Çevrenize bakın iş güç sahibi insanlara eğer uzun zamandır o işle uğraşıyorsa o iş onun kabiliyeti sınırlarındadir ve işinde oldukça başarılıdır.Şimdi konu enstrümana gelince ben yetenegim sen değilsin olursa kendimizi ya da herkimse onu yüceltmekten başka birsey olmaz.O insanın yaptığıni sen yap ozaman madem yeteneklisin yüce birisin... Evet belki o işide yapabilirsin ama unutma kabiliyetinin sınırları içinde.Bu durumdada önce istek sonra azim,sabır ve çalışmak geliyor.Ama şunu unutmayalım herkes müzisyen olur herkes şarkı sözler herkes enstrüman çalabilir ama bu işe kabiliyeti olan insanında yanından bile geçemez hayranlıkla bakarlar oysa biri 1senedir kursa gider kabiliyeti olan ise 2 ayda kursa gitmeden kendi çabalarıyla duyduğu parçaları kolaylıkla çalabilir ama bu hiçbir zaman insanı hiç kimseden üstün olarak görmeyi gerektirmez.Unutmayın her insan kabiliyetlidir size tavsiyem kabiliyetinizi bulmaktir.Umarım sizler için söylediklerim yararlı olur.Saygılar
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

Bu Bölümün Tüm Sayfaları | Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

3. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz